Uroczyste spotkanie po latach. Od pierwszej matury mechaników minęło 50 lat

0

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu może poszczycić się już 55-cio letnią tradycją. Technikum Mechaniczne powołano we wrześniu 1963 roku, a pierwszym dyrektorem szkoły został inż. Ryszard Wylon. W 1978 roku placówce nadano imię Marii Skłodowskiej-Curie, a Rada Rodziców przekazała szkole sztandar. Wczoraj (8 czerwca), w gmachu placówki przy ul. Słowiańskiej odbyła się uroczystość z okazji „50-lecia Pierwszej Matury Technikum Mechanicznego”.


O wydarzeniu opowiada Bogusław Borcuch, jeden z pierwszych maturzystów Technikum Mechanicznego w Brzegu: – Inicjatorami oraz organizatorami zjazdu absolwentów są byli uczniowie, w tym z klasy 5B Roman Krzyżak, kolega ze szkoły i też maturzysta z rocznika 1967/1968. Wówczas maturę zdało łącznie 54 uczniów. Z naszej klasy zostało zaproszonych 12 osób, a z klasy 5A 17-tu absolwentów. Niestety, wielu uczniów z tamtych lat już zmarło. Tylko z naszej z naszej klasy odeszło 8 osób – mówi pan Bogusław.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy uroczyście obchodzony jubileusz. Absolwenci ZSZ nr 1 spotkali się w 1988 roku i świętowali wówczas 20-lecie swojego egzaminu maturalnego.

– Teraz  spotykamy się znowu, 50 lat po maturze. To są ogromne przeżycia, zmieniamy się. Nieraz zdarza się i tak, że nie poznajemy siebie. Dziś przeglądałem tablo, które znalazłem w swoich starych zdjęciach. Przypomniałem sobie nazwiska tych kolegów, z którymi chodziłem do szkoły. Wizualnie można osobę pamiętać, ale nazwisko nie zawsze utkwi w głowie. To jest pięćdziesiąt lat …  – wspomina Bogusław Borcuch.

Wczorajszemu wydarzeniu przewodniczył poczet sztandarowy ZSZ nr 1, a w trakcie spotkania przemowy wygłosili m.in.: pierwszy dyrektor szkoły inż. Ryszard Wylon, obecna wicedyrektor mgr Dorota Witoszyńska oraz starosta powiatu brzeskiego Maciej Stefański.

Anna Wendlińska