STeFeK 2018

0

W teatrze kryje się piękno, dobro i mnóstwo emocji. Mogli się o tym przekonać nie tylko uczniowie klas pierwszych i drugich Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, ale także ich wychowawcy oraz rodzice. Dnia 6 czerwca 2018 r. w Ósemce po raz kolejny odbył się Szkolny Festiwal Teatrów Klasowych „STeFeK”, który swoją tradycją sięga lat 90. Celem festiwalu jest pielęgnowanie szkolnych tradycji, a także integracja uczniów, nauczycieli oraz rodziców w podejmowanych działaniach. Przygotowania do każdego spektaklu trwały wiele tygodni i wymagały poświęcenia mnóstwa czasu i energii.


„Kluczem do edukacji jest przeżycie piękna.”
Friedrich von Schiller

Podczas przeglądu, jury w składzie: Joanna Bilowicka, Elżbieta Dudkowiak, Lidia Kita oraz Łukasz Oskar Michalak, miało okazję obejrzeć wspaniałe występy młodych aktorów. Uczniowie wraz z nauczycielami przedstawili przygotowane przez siebie spektakle. Na pochwałę zasługuje także postawa rodziców, którzy z radością pomagali w przygotowaniach.

Rangę festiwalu podniosła obecność gości, reprezentujących zaprzyjaźnione instytucje i placówki oświatowe: pani Emilii Świtoń- dyrektora Żłobka Miejskiego „Tęczowy Świat” w Brzegu oraz pani Magdaleny Kłody – kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzegu.

Poziom artystyczny festiwalu był jak zawsze bardzo wysoki. Młodzi aktorzy, pomimo tremy, dali z siebie wszystko, co skutkowało wspaniałym widowiskiem. Jury miało nie lada problem, aby wybrać najlepsze przedstawienie. Odkryte zostały nowe talenty, które będą szlifowane w kolejnych edycjach „STEFKA”.

Po długich naradach jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

GRAND PRIX Festiwalu otrzymała klasa 2a za przedstawienie „Porwanie Literek” w reżyserii Anny Pączek i Delfiny Tobiasz

I MIEJSCE zajęła klasa 1a za przedstawienie „Dwie Dorotki” w reżyserii Doroty Wojciechowskiej i Beaty Kosztowniak

II MIEJSCE zajęła klasa 1b za przedstawienie „Niesforne dzieciaki” w reżyserii Katarzyny Kęśminowicz

III MIEJSCE zajęła klasa 1c za przedstawienie „Porwanie Literek” w reżyserii Iwony Pasternak

Jury przyznało także wyróżnienia w następujących kategoriach:

Najlepsza rola męska:
I MIEJSCE – Tymoteusz Joniec k. 2a
II MIEJSCE – Gracjan Kłoda kl. 2a
III MIEJSCE – Filip Cichno kl. 2a, Adam Bydłowski kl. 1b

Najlepsza rola żeńska:
I MIEJSCE – Milena Wiącek kl. 1b
II MIEJSCE – Ofelia Stępień – Rutowicz kl. 1b
III MIEJSCE – Emilia Stasiak kl. 1a

Wyróżnienie za grę aktorską:
Zilan Polat kl. 1b
Zofia Głowik kl. 1a
Ewa Michalska kl. 1c
Jan Góral kl. 1c

Reżyseria:
I MIEJSCE – Dorota Wojciechowska i Beata Kosztowniak
II MIEJSCE – Katarzyna Kęśminowicz
III MIEJSCE – Anna Pączek i Delfina Tobiasz

Idąc za słowami Jana Dormana – pedagoga teatru, zasłużonego działacza na rzecz teatru dziecięcego, że „Teatr dla dzieci musi być powszechny i tak potrzebny, jak potrzebna jest szkoła. Będą w nim grały wszystkie dzieci i wszystkie będą widzami. Piosenkę ze sceny zabierze dziecko na ulicę, na podwórko do zabawy, tak samo, jak wynosi ją ze szkoły.” uważamy, iż jesteśmy na dobrej drodze ku otwieraniu podbojów i przybliżaniu naszym uczniom jednej z dziewięciu muz.

„STEFEK” 2018 dobiegł końca. Emocje opadły. Statuetki zostały wręczone. Uczniowie mieli okazję wyrazić swoje emocje, rozbudzić wyobraźnię, odkryć uzdolnienia. Wysiłek włożony przez nich w przygotowanie Święta Teatru zaowocuje dalszymi sukcesami młodych aktorów. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję festiwalu. Jesteśmy dumni z corocznego kultywowania w naszej szkole tradycji teatralnych.

Karolina Dubis