Bezpieczeństwo uczniów w sieci

0

Czy wiemy, na co narażamy się, bezrefleksyjnie korzystając z portali społecznościowych? Dlaczego każdy pozostawiony najmniejszy nawet „lajk” pod czyimś zdjęciem może wpłynąć na naszą przyszłość? Jak kształtuje się nasz wizerunek w Internecie i czy w ogóle jesteśmy tego świadomi? Z takimi zagadnieniami zetknęli się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu podczas warsztatów „Bezpieczeństwo w Internecie”.


W warsztatach wzięły udział klasy: 7b, 8b oraz oddziały gimnazjalne 3A i 3B. Zajęcia prowadził pan Mariusz Madej, który w sposób bardzo ciekawy, a przede wszystkim praktyczny, przedstawił zagrożenia płynące z niefrasobliwego korzystania z Internetu. Przypomniał uczniom, że muszą chronić swoje dane, wizerunek oraz prywatność. Uświadomił młodzieży, jak ważny jest nasz wizerunek, który prezentujemy innym w sieci, ponieważ to, co pokazujemy (lubimy, komentujemy) daje innym (np. potencjalnym przyszłym pracodawcom) obraz tego, jacy jesteśmy. Młodzież brała czynny udział w warsztatach, chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat  tego, do czego wykorzystuje Internet. Uczniowie wypełniali także ankietę sprawdzającą, czy nie są już uzależnieni od Internetu.

Spotkanie, które odbyło się w naszej szkole, to część działań podjętych w ramach  udziału w kompleksowym projekcie kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci-CYBERNAUCI. Jest to projekt realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna+” i finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Patronat honorowy nad projektem objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Jolanta Gawlik