Niecodzienna lekcja historii i patriotyzmu w PZPS w Olszance

0
Reklama

Szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu, dlatego nie można wychowywać przyszłych pokoleń w oderwaniu od ich korzeni.  Kultywowanie przeszłości ma ogromne znaczenie dla wychowania patriotycznego dzieci i  młodzieży.  


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy,  szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego zarówno w mowie jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowych tradycji i narodowych świąt.

Dnia 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ustanowiono je, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli – w 1918 r. stało się niepodległe, wolne od zaborców. W roku bieżącym mija 96 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę,   wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii.  11 listopada to dla nas Polaków największe święto narodowe, skłania nas ono do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo. To data-symbol, bo wolność zawitała wówczas do polskich domów.

Uczniowie PZSP, aby godnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości  zorganizowali 6 listopada przepiękną akademię patriotyczną  pod kierunkiem p. Beaty Kuny i p. Beaty Malczewskiej.

Tę wzruszającą lekcję historii rozpoczęto od wspólnego odśpiewania z ogromnym zaangażowaniem i siłą  hymnu  państwowego, a następnie wysłuchano wspaniałej recytacji różnorodnych wierszy patriotycznych, wykonanych  przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum m.in.: Pauliny Farganus, Kamili Kadłubowskiej, Wiktora Bandury, Kai Gall, Kingi Jastrzębskiej, Kamili Hankus, Marty Kalety, Zofii Traka i Kingi Sługockiej, Pauliny Chmal, Dominika Gawlika, Sylwii Barwińskiej, Wiktorii Machowskiej, Julii Dembowskiej i innych. Piękną wymowę wierszy przeplatano partiami narratora, w którego wcieliły się: Paulina Hain i Magdalena Zalewska. Multimedialne tło do przedstawienia, które ukazywało najważniejsze momenty historii Polski, jej symbole i wizerunki słynnych Polaków, przygotowała Karolina Kopij.

Apel uświetniły przepięknie wykonane pieśni patriotyczne m.in. ”Rota”, „Wojenko, wojenko…”, „My pierwsza brygada” w wykonaniu  szkolnego chóru, przygotowanego przez p. Beatę Malczewską.  Śpiew wzbudzał refleksję i pobudzał wyobraźnię słuchaczy. Występy młodych artystów z zaciekawieniem obserwowali wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami. Niezwykłe skupienie i powaga panująca zarówno wśród  artystów, jak też odbiorców to elementy, które pozwoliły wczuć się w nastrój tej niezwykłej chwili. Uroczysty charakter tego dnia podkreślały również biało-czerwone flagi na tle mogił z krzyżami, na których widniały  daty powstań,  trzech rozbiorów Polski. Całość uroczystości dopełniały galowe stroje uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

„Istnieje wiele sposobów mówienia o patriotyzmie. Każdy z nich jest dobry, jeśli spełnia podstawową funkcję- sprawia, że ta wartość jest trwała, nieprzemijająca i wciąż aktualna”. Mamy nadzieję, iż uroczysta akademia zorganizowana z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest właśnie takim sposobem.

Joanna Sowierszenko

„Aby człowiek wiedział dokąd idzie
Musi wiedzieć skąd przychodzi.
Naród bez historii błądzi
Jak człowiek bez pamięci”

Norman Davies

Fot. Wioletta Perkowska

Reklama