„Cud Bożego Narodzenia” czyli jasełka w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi

0
Reklama

Jest wiele dni, których z niecierpliwością oczekujemy. Co roku jednak czekamy z utęsknieniem na ten magiczny moment narodzin Jezusa, który przyszedł na świat, aby zbawić ludzi. Odkupując nasze winy, cierpiał altruistycznie, bezinteresownie, z miłości do człowieka, którego ukochał.


Boże Narodzenie to czas radości z tego, że narodził się nam Zbawiciel – „wszego świata Odkupiciel” jak głoszą słowa jednej z kolęd. To czas pojednania i miłości, wspólnego kolędowania i świętowania. Taka atmosfera panowała również czwartek 8 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi podczas kolejnego już tradycyjnego Spotkania Opłatkowo-Noworocznego pracowników szkoły z Rodzicami uczniów i zaproszonymi gości. To dobry czas na podziwianie swoich utalentowanych pociech, ale przede wszystkim na złożenie sobie życzeń i wspólną, ciepłą rozmowę rodziców z gronem pedagogicznym, na którą nierzadko brakuje czasu w pędzie codziennego życia. Wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej ciepło i świątecznie przywitała dyrektor szkoły – pani Lucyna Bończak.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Tegoroczna inscenizacja Jasełek, mająca niewątpliwie współczesny charakter, przygotowana została przez ks. Piotra Szwaja. Rozpoczęła się nietypowo –  subtelnym tańcem do melodyjnej, świątecznej piosenki  wykonanym przez małe, wdzięczne aniołki (uczennice kl. Ia, Ib, Ic PSP 8 pod okiem pani Doroty Wojciechowskiej). Następnie przed licznie zgromadzoną publicznością uczniowie klas II Publicznego Gimnazjum nr 4 doskonale wcielili się w różne postacie: Aniołów, Pasterzy, Królów.

Na uwagę w szczególności zasłużyły niemal profesjonalne wystąpienia młodych talentów aktorskich. Wszystkich zachwycił  przebiegły i demoniczny Diabeł, w którego wcieliła się na co dzień miła i sympatyczna uczennica klasy IA – Aleksandra Skowronek. Swoją naiwnością rozbraja publiczność Pani Sprzątająca, którą świetnie zagrała Natalia Urbanowicz (kl.IIB). Herod, czyli Kacper Uszyński (kl.IIB) wyśmienicie zaprezentował charakter postaci tego władcy – niepewnego, naiwnego, zmanipulowanego przed siły nieczyste. Jednak najważniejszą osobą był Jezus i Jego Matka Maryja (Patrycja Wawrzyńczyk), także Opiekun św. Józef (Szymon Kozieja – kl. IIIB).

Cud narodzin Jezusa wzbogacony został  nastrojową oprawą muzyczną zaprezentowaną przez szkolny chór pod okiem pani Katarzyny Głuskiej. To melodie kolęd i pastorałek pozwoliły wszystkim zebranym przenieść się  myślą i sercem do małego miasteczka – Betlejem. Wspólnie dzieliliśmy radość z narodzin Jezusa, snując głębokie  refleksje  nad  cudem Świętej Nocy. Tegoroczna jasełkowa inscenizacja wzruszyła przede wszystkim historią bardzo prostą i wszystkim znaną – historią narodzin Jezusa. Szkolne jasełka niosły dla wszystkich bardzo czytelne przesłanie:  małym, szkolnym Betlejem zwyciężyła Boża Miłość, ale walka dobra ze złem trwa codziennie.

Kto wpadnie w sidła konsumpcjonizmu i fałszywych wartości może zatracić swoją duszę. Po inscenizacji głos zabrał ks. Prałat Bolesław Robaczek-proboszcz parafii pw. Podwyższenia Św. Krzyża, który m.in. podkreślił znaczenie słowa wdzięczność wyrażaną wobec wszystkich bliskich oraz osób z którymi uczymy się, pracujemy, obcujemy na co dzień. Podziękowania i życzenia noworoczne w imieniu Burmistrza Brzegu pana Jerzego Wrębiaka złożył kierownik Biura Oświaty pan Stanisław Kowalczyk, a następnie  przewodnicząca Rady Miejskiej pani Barbara Mrowiec i przewodnicząca KZ NSZZ Solidarność pani Alina Chęcińska.  Do życzeń dołączyli się: przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Oświaty pan Robert Karlikowski oraz Mariusz Andruchowicz obecni na spotkaniu. Następnie na tle kolędy złożono sobie świąteczne i noworoczne życzenia.

Monika Słupska

Reklama