XX. Mistrzostwa dwóch pokoleń.

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

„Aby być w pełni człowiekiem (…) każdy musi mieć dostęp zarówno do dziadków, jak i wnuków” . Stwierdzenie to pochodzi od amerykańskiej antropolog, Margaret Mead, a przytoczyła je, wśród kilku innych myśli, Lucyna Bończak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, witając uczestników i gości dwudziestych Mistrzostw Dwóch Pokoleń.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Po raz pierwszy, z inicjatywy ówczesnego nauczyciela matematyki, dwupokoleniowe drużyny spotkały się w „Ósemce” 24 stycznia 1996 roku, do rywalizacji przystąpiło siedem par, a historyczny tytuł mistrzowski nr 1 wywalczyli Maria Kuchta z wnukiem Adrianem Stecułą. Już wtedy uznano, że te rodzinne potyczki to dobra okazja na tworzenie i umacnianie więzi międzypokoleniowych a także na wspólne, wartościowe spędzenie czasu.

6 lutego 2015 roku do sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy ulicy Lompy przyszło 25 par aby powalczyć o jubileuszowe laury. Organizatorzy przygotowali osiem wymagających konkurencji. Niełatwo było zdobyć komplet punktów, nie brakowało emocji. Dziadkowie i wnukowie bardzo sprawnie radzili sobie z typowo domowymi zadaniami, jak zmiana poszewek na jaśkach czy rozwieszenie prania.  Jednak nikomu nie udało się złapać wszystkich ośmiu kółek  w serso ani uzyskać kompletu oczek w sześciu rzutach kostką przy budowaniu clowna. Wszyscy natomiast bezbłędnie, w limicie czasu, przenieśli, używając plastikowych rurek, 21 kulek ptysiowych. Babcie budowały wspaniałe wieże z klocków, a dziadkowie bez kompleksów rozwijali i nawijali kłębki wełny. Prawdziwym wyzwaniem stała się dawno zapomniana gra zręcznościowa, pchełki. Tylko Kazimiera Wołkowska z wnuczką Weroniką w ciągu 90 sekund umieściły w celu wszystkie szesnaście kolorowych krążków. I to właśnie one jako pierwsze zameldowały się na mecie z rekordową ilością   21 punktów. Kilka minut później okazało się, że ten sam wynik osiągnęły też Elżbieta Rabanda (babcia) i Nicola Rabanda. Konieczna była dogrywka, którą minimalnie wygrały Elżbieta z Nicolą.

Nastąpiła ceremonia dekoracji. Puchar zwycięzcom oraz dyplomy i pamiątkowe medale wszystkim uczestnikom wręczali Lucyna Bończak, Agnieszka Wietrzyńska i Zbigniew Marciniak.Kiedy zabrzmiały dźwięki „We are the Champions”  zespołu Queen i na salę wniesiono jubileuszowy tort z fajerwerkami, do akcji wkroczyli goście. Grażyna Przymuszała i Ryszard Milewski, emerytowani dyrektorzy PSP 8, kierownik Biura Oświaty Urzędu Miasta, Stanisław Kowalczyk, Henryk Siodłak, Mistrz Dwóch Pokoleń 2005 i 2008, porwali wszystkich dziadków i wnuków do wspólnego tanecznego kręgu.

P.S. Niewiele osób wie, że Dzień Babci i Dzień Dziadka zawdzięczamy poznańskiemu poecie, prozaikowi i dziennikarzowi, Ryszardowi Daneckiemu. To on, dokładnie 50 lat temu, 21 stycznia 1965 roku wręczał wybitnej polskiej aktorce, Mieczysławie Ćwiklińskiej, po zagranej przez nią w „Drzewa umierają stojąc” roli babci, tort z napisem … „Dla Babci”. I tak to się zaczęło … I koniecznie pamiętajmy : „To, czego dzieci potrzebują w obfitości, dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka” (Rudolph Giuliani, burmistrz Nowego Jorku 1994 – 2001)

Jacek Toporowski

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI