Wiosenne trzy dni w PG nr 1 w Brzegu

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Prawdziwe wiosenne poruszenie miało miejsce w PG nr 1 w dniach 19,20,21 marca. Wszystko zaczęło się 19 marca od uroczystych obchodów Dnia Patrona. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Akademię, która była prawdziwa lekcją historii, przygotowali uczniowie z klasy II a z wychowawczynią – panią Renatą Dworak. W sowim programie wykorzystali archiwalne filmy o Józefie Piłsudskim, co było bardzo ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem. W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Józef Piłsudski widziany moimi oczyma”. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych nadsyłali swoje prace przedstawiające wizerunki patrona naszej szkoły. Wystawa tych prac przykuwała uwagę swa oryginalnością i różnorodnością. Wspaniały był marszałek Piłsudski wyszyty na materiale czy też portret przywódcy ułożony jak mozaika z kolorowych ścinków gazet. Spośród wszystkich prac wybrano te najlepsze, a ich autorzy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Nad całością tego konkursu czuwali Pani Ludwika Barańska oraz pan Waldemar Mróz. Kolejnego dnia – 20 marca – progi naszej szkoły przekroczyli szóstoklasiści wraz z rodzicami. Szacownych gości przywitała dyrekcja – pani Danuta Stefańska i pani Beata Matyszczak. Przedstawiono działalność szkoły oraz możliwości, jakie daje uczniom nasza placówka. Zachętą dla dzieci i ich rodziców do wyboru naszej szkoły może być e-szkoła (czyli możliwość dostępu rodziców do wszystkich informacji o ich dziecku np. o ocenach, frekwencji, tematach czy uwagach przez Internet), doskonałe nowoczesne multimedialne gabinety oraz świetnie wyszkolona kadra nauczycielska. Pani Beata Matyszczak zapoznała rodziców z zasadami nowej rekrutacji do gimnazjów. Po tej oficjalnej części nasi przyszli uczniowie mieli okazję zwiedzić szkołę. Można było zajrzeć do poszczególnych gabinetów, porozmawiać z nauczycielami oraz na własne oczy przekonać się, że PG nr 1 to naprawdę nowoczesna, bezpieczna i przyjazna uczniom oraz ich rodzicom szkoła. Ostatniego dnia – 21 marca – odbył się „Festiwal Nauki”. Uczniowie szóstych klas z brzeskich szkół przybyli do PG nr 1, aby poznać placówkę oraz wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich bardzo ciekawych zajęciach. Krótkie lekcje odbywały się w trzech blokach.
Szóstoklasiści mogli więc przenieść się do niemal prawdziwej dżungli, która powstała w jednym z gabinetów za sprawą dekoracji pani Ewy Jarząb. Do „świata zwierząt” – „Tierwelt” zaprosiła pani Sylwia Szulc, która z uczennicami: Natalią Skibińską, Katarzyną Bączek i Sandrą Stanowską, przygotowała zmagania konkursowe np. odszukiwanie ukrytych nazw zwierząt, odgrywanie scenek pantomimicznych naśladujących różne zwierzęta, zabawa w Bingo czy Domino. Wszystkie te gry miały dodatkowe utrudnienie, a jednocześnie uatrakcyjnienie – odbywały się w języku niemieckim – całkiem „obcym” dla przyszłych gimnazjalistów.
Kolejne zajęcia odbywały się pod czujnym – matematycznym okiem pani Małgorzaty Niewczas i uczniów: Natalii Bucyk, Mateusza Adamczyka oraz Arkadiusza Stopki. Tematem przygotowanego projektu było: „Czy pszczoły znają geometrię? Z wizytą w ulu, czyli wielokąty foremne w przyrodzie i nie tylko”. Na początku uczniowie zaprezentowali film, podczas którego omówili budowę plastra miodu i powody, dla których pszczoły wykorzystały do jego tworzenia sześciokąty foremne (uczniowie mieli okazję zobaczyć fragmenty oryginalnego plastra miodu), później gimnazjaliści zaprezentowali matematyczne ciekawostki z życia pszczół. Następnie zaproszeni goście przystąpili do tworzenia własnych projektów mozaiki zbudowanej z wielokątów foremnych. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i twórcze, a szóstoklasiści świetnie się bawili. Ostatnią atrakcją dla naszych gości była wystawa „Stoliczku nakryj się!” Historia kultury stołu. Projekt ten przygotowała pani Ewa Rosińska wraz z uczennicami: Karoliną Maciochą, Aleksandrą Miką, Pauliną Perońską i Martyną Topeczko. We wspaniałe dzieło włączyła się również pani Anna Wasilewska oraz pani Magdalena Koralewska. Zaangażowali się także inni nauczyciele, którzy dostarczyli na wystawę mnóstwo różnych drobiazgów w postaci filiżanek, kubeczków, zastaw stołowych, serwetek i serwetników. Tak oto powstały pokoje, kąciki i stoły. Nasi goście mogli podziwiać kubeczki ze wszystkich stron świata. Mieliśmy więc naczynia z Chin, Czarnogóry, Chorwacji, Monako, nie wspominając o tak oczywistych jak: Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy czy Anglia. Uczniowie mieli możliwość zatem, oprócz ładnych naczyń, przypomnieć sobie lub poznać flagi poszczególnych państw i wysłuchać ciekawostek o znanych budowlach widniejących na niektórych kubkach. Ciekawe okazało się także zebranie pamiątkowych magnesów pochodzących z różnych miejsc w Europie i w świecie. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik ukazujący nakrycie stołu z okazji Hallowen oraz przepięknie przygotowany przez uczennice stół wielkanocny.
Refleksje wzbudził natomiast babciny fotel, stary telefon, wydziergana serweta, druty i pożółkłe zdjęcie – tak oto szóstoklasiści przenieśli się do swoich ukochanych babć, do których zawsze można wstąpić na herbatkę podaną we wspaniałej filiżance z jakimś dobrym cukiereczkiem.
Pokazano również młodzieży, jak można nakrywać stół – były więc przeróżne kompozycje filiżankowo – talerzykowe, z ciekawymi serwetnikami i winietkami. Jak się okazało większość z nich została wykonana własnoręcznie przy wykorzystaniu najprostszych materiałów . Liczyła się tylko pomysłowość i cierpliwość przy wykonywaniu.
Ostatnim elementem tej wystawy była praktyczna nauka składania serwetek. Ileż było śmiechu i zabawy, kiedy „niesforne” serwetki nie bardzo poddawały się niewprawionym rękom składających szóstoklasistów. Wysiłek się jednak opłacił, gdyż efekty okazały się znakomite.
Zadowoleni goście zabrali ze sobą swoje dzieła, a na pożegnanie otrzymali drobne upominki: „Babeczki od Jedyneczki” z mottem naszej szkoły (upieczone w naszej szkolnej pracowni technicznej), złożone serwetki oraz szkolne gazetki. Tym zajmowały się uczennice klasy IIIa – Michalina Krocz, Karolina Moszowska.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie „Festiwalu Nauki” serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również szóstoklasistom i ich opiekunom za przybycie na nasze zajęcia. Szkoda, że niektóre szkoły podstawowe nie zechciały dzielić z nami wiosennej radości oraz przybyć do PG nr 1, poznać naszą szkołę i dokonać świadomego wyboru przyszłej szkoły.
Magdalena Koralewska

 

 

 

 

 

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego