Wycieczka na Uniwersytet Opolski

0
Reklama

11 kwietnia 2014r. grupa uczniów z klas piątych i szóstych Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu wraz z paniami : B. Przybysz,J. Banasiuk i J. Wieczorek – Markowską gościli na Uniwersytecie Opolskim.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

 Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Zajęcia edukacyjne obejmowały następujące bloki tematyczne: „Szukamy innych cywilizacji”,„Od alchemiido współczesności”, „Fizyka jest wszędzie”, „Motoryzacja a środowisko”, „Ciekawostkiz wnętrza Ziemi”.
Po przyjeździe na uczelnię udaliśmy się do sali wykładowej w Instytucie Fizyki. Tam przywitała nas najpierw pani dr Anna Gołębiewska , a następnie z ekranu przywitał nas prorektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk. Potem odbyło się ślubowanie i odśpiewanie hymnu po łacinie. W ten sposób zostaliśmy przyjęci do grona studentów. Wszyscy otrzymaliśmy teczkiz notesem, i długopisem. I zaczęły się prawdziwe zajęcia : wykłady oraz ćwiczenia w pracowniach i laboratoriach Instytutu Fizyki oraz Chemii. W pierwszym wykładzie pani dr Anna Gołębiewska przybliżyła nam pojęcie„źródła historyczne”, zapoznała nasz dawnymi jednostkami miary : sążeń, łokieć i stopa. Podsumowaniem zajęć było kolokwium czyli pisemny sprawdzian wiadomości. Podczas następnego wykładu z chemii poznaliśmy wiele ciekawostek o różnych rodzajach plastików. Później podzielono nas na grupy szesnastoosobowe. Jedna grupa udała się na zajęcia z astronomii, a druga na zajęciaz mechaniki. Podczas zajęć z astronomii nabyliśmy umiejętność korzystania z obrotowej mapy nieba, a na mechanice zobaczyliśmy różne silniki i mieliśmy okazję składać mini samochody. Po zajęciach w pracowniach wróciliśmy na salę wykładową, aby wysłuchać wykładu na temat historii pierwszych samochodów. O godzinie 12.00 była przerwa obiadowa. Po obiedzie wróciliśmy znów na zajęcia. Były to pokazy doświadczeń z fizyki. Najbardziej zaciekawiły nas eksperymenty z wytwarzaniem piorunów oraz z napięciem powierzchniowym. Na kolejne ćwiczenia znów zostaliśmy podzieleni na grupy. Pierwsza grupa udała się do laboratorium chemicznego , a druga do pracowni fizycznej.W laboratorium chemicznym dwuosobowe zespoły przeprowadzały różne doświadczenia chemiczne – było wytwarzanie szalonej piany, pompowanie balonika, hodowla kryształówi inne. Ostatni wykład dotyczył budowy wnętrza Ziemi.Po wykładzie otrzymaliśmy pamiątkowe certyfikaty oraz prowiant na drogę. Pożegnaliśmy się z sympatycznymi maskotkami: Sową i Pisklakiem. Zadowoleni wróciliśmy autokarem do Brzegu.
Wszystkim bardzo podobał się pobyt na Uniwersytecie Opolskim, niektórzy obiecali, że w przyszłości będą tutaj studiować.
Natalia Matkowska i Norbert Madura
kl. 6 c

 

Reklama