„Zaduszki literackie w ÓSEMCE”

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Wraz ze zbliżającym się początkiem listopada, nasz wzrok i myśli coraz częściej kierują się ku cmentarzom. Miejscom, gdzie spoczywają Ci, którzy może jeszcze nie tak dawno żyli wśród nas, a dziś są już po tej drugiej stronie. Miesiąc listopad przywołuje także wydarzenia ważne dla naszej Ojczyzny – odzyskanie niepodległości okupione ofiarą z życia wielu żołnierzy, którzy spoczywają w niezliczonych grobach, często nawet nieznanych.


Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zachęcają nas do zatrzymania się na chwilę, wśród rozlicznych obowiązków naszego życia, wspomnienia bliskich nam zmarłych oraz refleksji nad śmiercią i przemijaniem.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

W naszej szkole okazją do tego były Zaduszki Literackie, które odbyły się w piątek 28 października 2016R. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów i wsparciu nauczycieli, wydarzenie to stało się niezwykłym czasem dla całej społeczności szkolnej. Klimat spotkania, wiersze, piosenki, które dane było usłyszeć w trakcie szkolnych Zaduszek zmusiły do wyciszenia się i zastanowienia nad kruchością ludzkiego życia, przemijalnością, ale też nadzieją, że śmierć nie jest końcem wszystkiego. Nie obyło się przy tym bez łez wzruszenia zarówno ze strony widzów jak i występujących – uczniów PSP8 oraz PG nr 4, dzięki pięknie wyśpiewanej przez Alę Wiącek „Gawędzie o ziemi ojczystej” (słowa Wisława Szymborska , muz.: Agata Karpienia) oraz przez Damian Lisa „W listopadzie” (muz.: Roman Kołakowski , sł.: Zofia Gebhard).

Ksiądz Jan Twardowski pisał: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. Właśnie ta myśl księdza poety stanowiła promyk radości wśród rozważań o przemijaniu i śmierci. Mamy przecież nadzieję, że śmierć nie jest końcem wszystkiego, że po zakończeniu życia na Ziemi czeka nas coś jeszcze – wieczne szczęście. Dlatego też tak ważna jest modlitwa

i pamięć o zmarłych, którzy szczególnie byli nam bliscy, którym tak wiele zawdzięczamy: dziadkach, rodzicach, krewnych, ale i tych, którzy oddali życia za wolność naszej Ojczyzny, za naszą wolność. Oprócz tej pamięci towarzyszyć powinno nam przeświadczenie, że nie tracimy na zawsze naszych bliskich. Naszym pragnieniem i zadaniem musi być takie przeżycie czasu danego nam na tym świecie, aby po jego zakończeniu zasłużyć na życie wieczne i ponowne spotkanie z tymi którzy umarli przed nami. Nie znamy miejsca i chwili kiedy przyjdzie moment śmierci, nie wiemy też ile będzie nam dane cieszyć się obecnością tych, którzy są wśród nas. Dajmy innym odczuć, że nie są nam obojętni, że są ważną częścią naszego życia, powiedzmy im o tym. Nie zwlekajmy, żeby nas nie zaskoczył moment rozstania, gdyż dopiero wpatrując się w wieko trumny możemy zdać sobie sprawę, że tyle zostało jeszcze nie powiedziane, tyle spraw mogło być inaczej rozwiązanych… Dlatego dobrze korzystajmy z czasu, który mamy i miejmy w pamięci słowa ks. Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”.

Ks. P. Krukowski

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość