Betlejem nie jest tak daleko

0

Jasełka bożonarodzeniowe to szczególny moment Świąt Bożego Narodzenia, moment, który co roku zmusza nas do zatrzymania się na chwilę, zastanowienia się, nad tym, co naprawdę jest w życiu ważne. 


Uroczystość ta zawsze dostarcza wielu wzruszeń, wywołuje wspomnienia, jest inna niż te, w których bierzemy udział w trakcie całego roku. Hasłem przewodnim tegorocznych jasełek w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu były słowa „Betlejem nie jest tak daleko”, które miały uzmysłowić wszystkim zebranym, że radość, miłość, szczęście są na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko chcieć je znaleźć. Boże Narodzenie to również czas wspólnego kolędowania i radości z narodzin Jezusa. Radości tej nie zabrakło również w naszej szkole 21 grudnia 2016 roku, podczas tradycyjnego już spotkania opłatkowo – noworocznego pracowników szkoły z rodzicami uczniów i zaproszonymi gośćmi, wśród których nie zabrakło burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka.

Jak każdego roku spróbowaliśmy przybliżyć wszystko to, co przeżyła Maryja wraz z Józefem w czasie narodzin Bożego Syna. Przedstawienie przygotowali ksiądz Paweł Krukowski i pani Jolanta Kurowska przy współpracy pani Katarzyny Wolak. Oprawą muzyczną zajęła się pani Katarzyna Głuska, która wraz ze szkolnym chórem w nowym składzie, po raz kolejny pokazała nam, jak wielką radość daje wspólne kolędowanie. W jasełkach wzięli udział obok siebie uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum, którzy pokazali, iż mimo różnicy wieku, potrafią ze sobą znakomicie współpracować. Uwagę zwracały szopka, żłóbek, choinki, przepiękne kostiumy, które zdobiły naszych artystów, wcielających się w role Świętej Rodziny, Trzech Królów, pastuszków. To wszystko razem dodało prawdziwego uroku i świątecznego nastroju przedstawieniu. Jasełkom towarzyszył przepiękny występ naszego chóru oraz taniec uczennic klas trzecich szkoły podstawowej, które przygotowane zostały przez panie Dorotę Wojciechowską i Barbarę Bąkowską. U wielu widzów przedstawienie i kolędy wywołały wspomnienia z dzieciństwa, skłoniły do refleksji nad dniem codziennym.

Następnie głos zabrał pan burmistrz Jerzy Wrębiak, który pogratulował młodym artystom występu, a wszystkim zebranym złożył najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Na zakończenie dyrektor Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi pani Lucyna Bończak serdecznie podziękowała wszystkim młodym aktorom, członkom chóru szkolnego oraz ich opiekunom. Złożyła także wszystkim zgromadzonym życzenia zdrowych, radosnych, ciepłych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia wszystkich marzeń w Nowym Roku. W sposób szczególny podziękowała za niezwykłą ofiarność uczniom, rodzicom, nauczycielom, którzy włączyli się w akcje: WESPRZYJ POLSKICH KOMBATANTÓW NA KRESACH org. przez Stowarzyszenie Niemen-Odra; w zbiórkę żywności org. przez Caritas oraz wspaniałe zaangażowanie się w wykonanie świątecznych kartek dla naszych rodaków z Kazachstanu. „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży jeśli się ja dzieli”, dlatego podzielenie się swoim szczęściem, pozwoliło naprawić choć malutki kawałek tego świata.

Wszyscy, którzy mieli okazję oglądać szkolne jasełka i wysłuchać przepięknych kolęd poddali się nastrojowi chwili i poczuli przedświąteczną atmosferę. Nasze szkolne jasełka stworzyły nostalgiczny obraz takich świąt, o których każdy marzy: pełnych rodzinnego ciepła, szczerych życzeń, radości, ale i zadumy nad Nowonarodzonym.

Katarzyna Wolak