Uczniowie Zespółu Szkół Ekonomicznych w Wielkiej Brytanii

2
Reklama

Już po raz drugi uczniowie Ekonomika wyjechali do angielskiego miasta Plymouth na staż realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój” w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Nie ponosili więc kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia a nawet otrzymali kieszonkowe.


Na przełomie lutego i marca uczniowie kształcący się w zawodach technik logistyk i technik ekonomista odbyli praktykę w dużych centrach dystrybucyjnych i magazynach. Zapoznali się nowoczesnymi sposobami zarządzania magazynem i prowadzeniem dokumentacji związanej z przepływem towarów, a także, co jest nie mniej ważne – doskonalili branżowy język angielski. Mieszkali w domach angielskich rodzin, mieli więc okazję osobiście uczestniczyć w angielskim, zwykłym dniu, ocenić brytyjskie potrawy, poznać tamtejsze tradycje i obyczaje. Na przykład w Dniu Naleśnika, obchodzonym w Wielkiej Brytanii w przeddzień Środy Popielcowej, stanowiącym odpowiednik naszego Tłustego Czwartku, zajadali się popularnymi i u nas, smażonymi specjałami, przygotowywanymi tego dnia w każdym angielskim domu. Program pobytu naszych uczniów na praktyce przewidywał również wycieczki krajoznawcze, tym bardziej atrakcyjne, że Plymouth to piękne, portowe miasto. W lutym świeciło tam już ciepłe, wiosenne słońce, kwitły żonkile i krokusy. Miło było więc w takiej aurze zwiedzać Plymouth i jego okolice. Na początku marca uczniowie uczestniczyli w Targach Pracy i Nauki w Plymouth. Mieli tam okazję sprawdzić swoje predyspozycje do wykonywania różnych zawodów, mogli zapoznać się z kierunkami studiów na tamtejszym uniwersytecie oraz z możliwościami odbywania stażu zagranicznego. Na zakończenie pobytu w Wielkiej Brytanii każdy uczeń otrzymał certyfikat potwierdzający odbycie praktyki zawodowej. Młodzież otrzyma również „Europass – Mobilność” dokument zawierający informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim. W ten sposób nabyte przez uczniów umiejętności i kwalifikacje zawodowe nabierają postaci formalnej, uznawanej przez europejskich pracodawców.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pobyt uczniów w Plymouth niósł więc ze sobą wiele korzyści – otrzymanie międzynarodowego certyfikatu, zdobycie dodatkowych doświadczeń zawodowych w logistyce i ekonomii, poznanie kultury i organizacji pracy w Wielkiej Brytanii, a także sprawdzenie i udoskonalenie umiejętności językowych. Nic więc dziwnego, że taka forma obywania praktyki zawodowej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Reklama