Święto Matematyki w PG3 w Brzegu

0
Reklama

Każdy uczeń kończący drugą klasę gimnazjum wie , że marca czternastego to szczególny dzień w roku – Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Przybliżenie liczby pi wynosi 3,14 ( 3- marzec , 14 dzień).


Każdego roku w ten właśnie dzień staramy się pokazać naszym gimnazjalistom piękno i moc królowej nauk – matematyki. W poprzednich latach zorganizowaliśmy m. in. konkurs gier logicznych, matematyczny konkurs 1 z 10, popołudniową lekcję matematyki , która trwała 3,14 godziny lekcyjnej ( jeśli czytelnik jest biegły w rachunkach , to może policzyć ile minut trwała ta lekcja).

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W tym roku przyszedł czas na labirynty i zagadki lateralne. Na podwórku szkolnym podczas przerw uczniowie mogli przemierzać labirynty, które uczennice klasy 3b narysowały kredą ( w jednym labiryncie można było skręcać tylko w prawo). Ciekawe to były przerwy – młodzi ludzie dyskutujący zawzięcie, stawiający czoło logicznemu problemowi .
Zagadki lateralne to tak skonstruowane łamigłówki, aby skierować nasz umysł na „ślepą uliczkę”, która nie zawiera rozwiązania. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy nasz umysł pracuje jednotorowo. Jeśli tak, to po prostu nie rozwiążemy takiej zagadki, zasugerowani kierunkiem myślenia podsuniętym przez zagadkę. Jednakże po przedstawieniu nam rozwiązania będziemy zdumieni, że na taką odpowiedź nie wpadliśmy – przecież jest to takie oczywiste!

Łamigłówka lateralna zawisła na drzwiach każdej pracowni ( oczywiście na każdych drzwiach inna zagadka). Każda zagadka miała nadany numer np. numer zagadki to liczba przekątnych kwadratu lub numer zagadki to liczba osi symetrii ośmiokąta foremnego itd. Na gazetce na korytarzu szkolnym były podane odpowiedzi do wszystkich zadań. Zatem jeśli ktoś chciał sprawdzić poprawność swojej odpowiedzi musiał najpierw odszyfrować numer zagadki.

Łamigłówki były nietypowe uczniowie chętnie je czytali i starali się dociec przyczyny ( niektórzy nie dostrzegali tu matematyki), a przecież myślący uczeń, analizujący zadanie i szukający rozwiązania to przecież IDEALNY UCZEŃ!!!

W tym roku Dzień Liczby Pi w PG3 przygotowały panie: Barbara Dacyszyn i Jolanta Kopij.

Święto Matematyki w PG3 w Brzegu brzeg24

Reklama