DZIEŃ OTWARTY W „PIĄTCE”

0

Wiosna to czas, który uskrzydla, dodaje energii do życia, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Każdego roku o tej właśnie porze nasza szkoła otwiera swoje drzwi dla najmłodszych – jeszcze przedszkolaków, którzy już za parę miesięcy z główkami chłonnymi wiedzy, serduszkami otwartymi na nowe przyjaźnie, nowiutkimi tornistrami i kolorowymi workami na kapcie rozpoczną naukę w klasach pierwszych.


To, co nieznane, często budzi obawę, zwłaszcza u najmłodszych. Dlatego więc 5 kwietnia Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Brzegu zorganizowała Dzień Otwarty. Miał on na celu przybliżenie działalności naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom, którzy pragną zapewnić swoim Pociechom najlepszy start edukacyjny.

Pani dyrektor – Beata Kulbaka przedstawiła bogatą ofertę zajęć lekcyjnych i zajęć dodatkowych, prowadzonych przez kompetentną i zaangażowaną emocjonalnie w swoją pracę kadrę, ale również pokazała Gościom panujący w szkole klimat życzliwości, otwartości i akceptacji indywidualności każdego ucznia. Przedszkolaki i ich rodzice obejrzeli próbkę działalności artystycznej w wykonaniu uczniów klasy pierwszej i drugiej. Były popisy oratorskie laureatów konkursu recytatorskiego oraz żywiołowe wykonanie krakowiaka z obowiązkowymi hołubcami. Zebrani gromkimi brawami nagrodzili małych artystów, podziwiając niekwestionowane talenty. Następnie na hasło pani dyrektor utworzył się długi pociąg rezolutnych przedszkolaków, pan maszynista dał sygnał do odjazdu i dzieci pod opieką nauczycieli opuściły hol szkoły, by w czterech grupach zadaniowych wziąć udziałw przygotowanych dla nich zajęciach tematycznych – sportowych, teatralnych, plastycznych i zajęciach z tablicą multimedialną. W tym czasie pani dyrektor odpowiadała na pytania rodziców i rozwiewała ich obawy, związane z pójściem dzieci do szkoły. Po spotkaniu ogólnym w holu szkoły goście mogli porozmawiać indywidualnie z panią dyrektor – Beatą Kulbaką, panią wicedyrektor – Ewą Niemczyk, pedagogiem szkolnym – panią Alicją Zalewską i uczącymi w szkole nauczycielami.

Przyszli mali uczniowie z wypiekami na twarzach zwiedzili szkołę – sale lekcyjne, dwie świetlice, salę zabaw, jadalnię, pracownie komputerowe, bibliotekę, salę gimnastyczną, boisko
z zewnętrzną siłownią, przyszkolny plac zabaw i zieloną klasę. Zdradzimy tajemnicę, że byli oczarowani. Rodzice otrzymali od uczniów klas starszych – przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego – foldery z informacjami o ofercie edukacyjnej, specyfice i niepowtarzalnym klimacie naszej szkoły, ubarwione licznymi zdjęciami „z życia klas”. Dla bohaterów popołudnia – dzieci – pamiątką ze spotkania były szkolne tarcze z logo szkoły, dyplomiki za osiągnięcia sportowe i wypracowane efekty zajęć plastycznych – bajeczne, różnobarwne motyle – symbole rozkwitającej wiosny.
Mamy ogromną nadzieję, że środowe spotkanie spełniło oczekiwania przybyłych gości i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym.

A zatem do zobaczenia we wrześniu!

Społeczność PSP nr 5
Magdalena Ignasiak