Na tropie fotografii otworkowej

0

Ciekawość to pierwszy krok do… wiedzy. Młodzi ludzie najlepiej uczą się doświadczając, próbując i eksperymentując. Nauczyciele brzeskiej Ósemki dobrze o tym wiedzą, dlatego tak dużą uwagę przywiązują do udziału dzieci w zajęciach, które odbiegają od sztywnych ram i schematów. Tym razem uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą p. Weroniką Tworowską i opiekunem p. Iloną Talar mieli okazję przeżyć coś nowego, innego, fascynującego zaledwie kilka kroków od murów Ósemki. A to wszystko za sprawą zaproszenia otrzymanego od Niepublicznego Przedszkola Akademia Skrzata, które wraz z Brzeskim Centrum Kultury i I Liceum Ogólnokształcącym zorganizowali Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej.


W tym roku festiwal prezentuje drugą edycję lokalnej imprezy wpisując się tym samym w obchody Światowego Dnia Fotografii Otworkowej. 10 kwietnia 2017 r. był dniem słonecznym i pełnym wrażeń dla uczniów klasy 4b. Po przyjemnym spacerze dzieci wraz z opiekunami dotarli do przedszkola, by zobaczyć prototyp aparatu fotograficznego, który okazał się… drewnianym pociągiem.

Fotografia otworkowa to technika wykonywania zdjęć camerą obscurą, czyli światłoszczelnym pudełkiem, do którego wnętrza przez mały otwór wpada światło. Taka camera powstała właśnie na placu zabaw Akademii Skrzata. Można do niej wejść i zobaczyć, jak działa aparat fotograficzny. Nasz przewodnik pan Roman Baran – fotograf Brzeskiego Centrum Kultury i pomysłodawca festiwalu – o fotografii wie chyba wszystko. Mimo trudnych pytań, które zadawali mu uczniowie, wspaniale opowiadał i wyjaśniał tajniki fotografii otworkowej. Dzieci zostały podzielone na grupy, tak aby każdy mógł wejść do pociągu – camery i zobaczyć, jak to działa. Camera obscura zachwyciła wszystkich efektem obrazu, który powstał wewnątrz wagonika.

Zajęcia były nie tylko ciekawe i inspirujące, ale i pełne nowych pojęć do zapamiętania i fascynacji do wykorzystania w przyszłości. Przemiła pani dyrektor – Urszula Kołodziejczyk nie tylko wspaniale nas ugościła, ale na pożegnanie obdarowała słodkościami i zaproszeniem na kolejne ciekawe zajęcia.

Festiwal Fotografii Otworkowej 2017 potrwa do 30 kwietnia. Camery obscury powstaną jeszcze w I LO oraz w Brzeskiem Centrum Kultury. Z przyjemnością skorzystamy z kolejnych odkryć w ramach BFFO2017.

Dziękujemy za zaproszenie i inspirującą lekcję.

Weronika Tworowska