Sukces uczniów z ÓSEMKI w Łambinowicach

0
Reklama

Kwiecień jest dla Polaków miesiącem szczególnym. Właśnie w kwietniu obchodzimy rocznicę wielu znaczących wydarzeń z historii Polski, co stanowi okazję do złożenia hołdu bohaterom oraz ofiarom tragicznych wydarzeń. Dlatego też zapewne w Miesiącu Pamięci Narodowej, z inicjatywy opolskiego poety, historyka, krytyka literackiego, Edmunda Borzemskiego już od 25 lat odbywa się Konkurs Recytatorski Poezji Jenieckiej Nie traćmy pamięci organizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Przedsięwzięcie objęte jest patronatem Wojewody Opolskiego, Adriana Czubaka, Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły, Starosty Opolskiego, Henryka Lakwy, a także Opolskiego Kuratora Oświaty, Michała Sieka.


W tym roku do finału wojewódzkiego konkursu w dniu 7 kwietnia, przystąpiło 63 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego. Wśród recytatorów nie zabrakło uczniów Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu, którzy zaprezentowali swoje umiejętności przed znamienitym jury złożonym ze znanych w województwie działaczy kultury i sztuki.
W kategorii szkół podstawowych III miejsce zdobyła uczennica klasy 5b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, Alicja Wiącek przygotowana przez polonistkę, Anetę Strzechę – Ochocińską, natomiast w kategorii gimnazjów tę samą lokatę uzyskał Bartosz Lukas, uczeń klasy IB Publicznego Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi, którego do konkursu przygotowywała Weronika Tworowska.
Recytację Bartosza szczególnie doceniła autorka deklamowanego przez niego wiersza, Elżbieta Lisak – Duda. Opolską poetkę ujął bowiem niebanalny sposób prezentacji jej utworu. Poziom konkursu został oceniony przez komisję konkursową jako wysoki. Jury doceniło dojrzałość interpretacji i zrozumienie przekazu wierszy, których tematyka skupia się wokół spraw trudnych przecież dla narodu, takich jak śmierć, zagłada, zniewolenie.
Ponadto, co należy podkreślić, organizatorzy zadbali o wszechstronny rozwój młodzieży. Uczniowie mieli okazję skorzystać z warsztatów poprowadzonych przez aktorów teatru im. Kochanowskiego w Opolu oraz z wycieczki objazdowej po terenach obozowych mającej na celu przybliżenie historii miejsca pamięci.
Po raz kolejny uczniowie brzeskiej „Ósemki” jako jedyni podołali trudnemu przecież zadaniu i godnie zaprezentowali nie tylko nasze miasto, ale cały powiat brzeski. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły zdobyli kolejno I, II i III miejsce w województwie.
Recytatorom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Aneta Strzecha – Ochocińska

Reklama