Minęło już 70 lat istnienia Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Brzegu

0
Reklama

„Tradycja ochrony przyrody w Polsce sięga X wieku, kiedy pojawiały się pierwsze dekrety dotyczące chronienia niektórych gatunków zwierząt i roślin, przez następne stulecia rozumienie przyrody i podejście do jej ochrony ewoluowało. (…) W 1923 r. wybitny polski przyrodnik, wspaniały znawca Tatr, prof. Władysław Szafer powziął zamiar utworzenia w Polsce Ligi Ochrony Przyrody, zainspirowany działającą prężnie od 1909 r. Szwajcarską Ligą Ochrony Przyrody. W 1926 r. na 31 posiedzeniu PROP prof. Szafer przedstawił konkretny projekt organizacji Ligi oraz teksty odezwy i deklaracji. Liga miała być związkiem, bądź zrzeszeniem towarzystw rozsianych po całym kraju, zajmujących się ochroną przyrody lub pragnących wspierać tę akcję. Po II wojnie światowej Liga Ochrony Przyrody odegrała dużą rolę w ochronie przyrody i środowiska opracowując raporty o stanie przyrody i środowiska oraz wnioski i postulaty, zgłaszane do władz państwowych. Pierwszy „Raport o stanie środowiska przyrodniczego w Polsce i zagrożeniu zdrowia ludzkiego” został przygotowany przez Radę Naukową ZG LOP w 1981 roku.


Na szczególną uwagę zasługiwały też działania i formy pracy z młodzieżą:

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

organizowanie obozów przyrodniczych

organizowanie wojewódzkich sejmików młodych działaczy LOP

organizowanie we wszystkich województwach młodzieżowych sesji popularnonaukowych

przeprowadzenie inwentaryzacji zieleni miejskiej

gromadzenie informacji oraz występowanie z wnioskami o objęcie cennych obiektów przyrodniczych ochroną prawną

organizowanie wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych

organizowanie własnych konkursów”.

(źródło: http://www.lop.org.pl )

Oddział brzeski LOP powstał w maju 1946 r. dzięki inicjatywie mgr Marii Doboszańskiej – Gałązek.

Jednymi z pierwszych prezesów oddziału brzeskiego LOP byli: Oskar Kauicz i Mieczysław Kaczmarek – leśnicy związani z Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu.

Od roku 1961 do roku 1987 (nieprzerwanie 26 lat) prezesem brzeskiego oddziału LOP był mgr inż. Bernard F. Dembiński, adiunkt, a później nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów. Zjazd Krajowy nadał mu godność Członka Honorowego LOP. Była to najdłuższa prezesura w historii tutejszego oddziału i jedna z dłuższych w historii organizacji. Prezes B. Dembiński zajął się działalnością popularyzatorską idei ochrony przyrody:

W Brzegu wygłaszane były prelekcje w Brzeskim Domu Kultury,

Namacalnym dowodem działalności Bernarda F. Dembińskiego jest uratowany przed wycinką dąb, który rośnie w środku poczekalni Dworca PKS,

Koła LOP były niemal we wszystkich szkołach i zakładach pracy na terenie Powiatu Brzeskiego.

Lata 80-te i 90-te XX wieku są najgorszym okresem dla organizacji – drastycznie zmniejsza się liczba szkolnych kół LOP. Jednak Oddział LOP w Brzegu nieprzerwanie prowadzi swoją działalność i realizuje cele statutowe.

W roku 1993r. zjazd oddziału powołał na stanowisko prezesa mgr inż. Kazimierza Kulasa

(z wykształcenia leśnik). Zastępcą został Oskar Wiesław Kaucz (syn wcześniejszego prezesa), którego w 1997r. powołano na stanowisko prezesa i funkcję tę pełnił do chwili śmierci.

Do momentu wyborów nadzwyczajnych funkcję p.o. prezesa pełnił Wiesław Chmielewski.

Nadzwyczajny zjazd oddziału, który odbył się 30.12.1999 r., powołał na funkcję prezesa Wiesława Chmielewskiego, leśnika, starszego taksatora, pracującego w BUL i GL O/Brzeg, a także działacza PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej w Brzegu. Zastępcą został Janusz Bańkowski, skarbnikiem Kazimierz Karnas.

Zaszczytną funkcję prezesa Wiesław Chmielewski pełni już 18 lat, jest jednocześnie członkiem Zarządu Okręgu LOP w Opolu.

Obecnie Oddział Ligi Ochrony w Brzegu jest jednym z trzech oddziałów Okręgu Opole. Tradycją Oddziału od 2000 r. są organizowane konkursy przyrodnicze, a od 2007r. także konkurs plastyczny. Wszystkie te działania służyć mają popularyzacji walorów przyrodniczych naszego miasta, ale też i uwrażliwić najmłodszych obywateli na piękno ojczystej przyrody.

Tegoroczne konkursy LOP po raz kolejny odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Brzegu.

Brało w nich udział łącznie 39 uczniów brzeskich szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy, podczas konkursowych zmagań musieli wykazać się rozległą wiedzą o historii LOP, formach ochrony przyrody, walorach przyrodniczych miasta Brzegu, a także umiejętnością rozpoznawania chronionych prawem roślin i zwierząt, a w terenie rozpoznawania drzew.

Najlepszymi okazali się:

Szkoły Podstawowe
Gimnazja

I miejsce – Kamil Prymula (PSP 5 Brzeg)

Szymon Sperling (PSP 3 Brzeg)

I miejsce – Natalia Nowicka (PG 2 Brzeg)

II miejsce – nie przyznano

II miejsce – Julia Mazurkiewicz ( PG 2Brzeg)

III miejsce – Amelia Jaroszuk (PSP 8 Brzeg)

III miejsce – Julia Kulczycka (PG 3 Brzeg)

Wyróżnienie – Tymoteusz Filipiak (PSP 5 Brzeg)

Wyróżnienie – Wiktoria Sowa (PG 3 Brzeg)

Gabriela Kolaszyńska (PG 2 Brzeg)

Warto nadmienić, że wszystkie pytania konkursowe zostały przygotowane przez pracowników BUL i GL Oddział w Brzegu oraz Nadleśnictwa Brzeg.

W innej sali, pod czujnym okiem plastyka – Beaty Staszczyk, pracowali uczniowie tworząc prace malarskie pod hasłem „Przyroda mojego miasta”. Autorami najciekawszych, najpełniejszych prac byli:

Szkoły Podstawowe
Gimnazja

I miejsce – Laura Turkowyd (PSP 8 Brzeg)

I miejsce – Martyna Miazgowska (PG 1 Brzeg)

II miejsce – Sara Solska (PSP 3 Brzeg)

II miejsce – Hanna Mróz ( PG 4 Brzeg)

III miejsce – Natalia Burliga (PSP 3 Brzeg)

III miejsce – Alicja Barańska (PG 4 Brzeg)

Wyróżnienie – Kamila Gonczarenko (PSP 8 Brzeg)

Wyróżnienie – Michał Pyka (ZSS Brzeg)

Wszystkim gorąco gratulowali nasi goście: Wiesław Chmielewski – prezes Oddziału LOP w Brzegu, Jarosław Wierzbicki – zastępca prezesa Oddziału LOP w Brzegu, Magdalena Błońska – pracownik BUL i GL, Magdalena Wincer – przedstawiciel Nadleśnictwa Brzeg, a także Mariusz Bochenek – przedstawiciel Starosty Powiatu Brzeskiego i Beata Kulbaka – dyrektor PSP 5 w Brzegu.

Pięknym akcentem obchodów 70 lecia istnienia Oddziału LOP w Brzegu było wręczenie przez prezesa Wiesława Chmielewskiego Odznak Honorowych za zasługi w realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia nadanych przez Zarząd Główny LOP w Warszawie. Udekorowani zostali: Beata Kulbaka, Paweł Kulczycki, Jarosław Wierzbicki i Elżbieta Mieczkowska.

Gorące słowa podziękowań kierujemy też do naszych darczyńców – Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu oraz Nadleśnictwa Brzeg. Dzięki ich wsparciu uczestnicy otrzymali wartościowe nagrody, skorzystali także z poczęstunku.

atabe

Reklama