W hołdzie obrońcom OjczyznyW hołdzie obrońcom Ojczyzny78. rocznica wybuchu II wojny światowej i Dzień Weterana

0
Reklama

W pierwszy dzień września, 78 lat temu, rozpoczęła się II wojna światowa – jeden z największych konfliktów zbrojnych i najtragiczniejszych epizodów w historii ludzkości. W latach 1939-1945 życie straciło 60 milionów ludzi, w tym 6 milionów Polaków. Od 20 lat 1 września obchodzi się również Dzień Weterana, podczas którego oddaje się hołd obrońcom Ojczyzny i wspomina wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.


Podniosły i uroczysty charakter miały w Brzegu tegoroczne obchody Dnia Weterana i rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęła je o godzinie 16.00 msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Wicestarostą Powiatu Brzeskiego Janem Golonką i Burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych, harcerze, młodzież szkolna oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i powiatu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Po mszy uczestnicy rocznicowych uroczystości przeszli pod pomnik majora Henryka Sucharskiego, gdzie po przemówieniu Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, oddana została salwa honorowa, a następnie złożone zostały wiązanki kwiatów upamiętniające heroiczną postawę bohaterów II wojny światowej. Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie w Klubie Wojskowym 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Wręczone zostały tam odznaczenia „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”, które z rąk Zastępcy Dowódcy 1.BPS ppłk. Dariusza Tulina, Wicestarosty Jana Golonki i Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka otrzymał por. Konstanty Soroka (nieobecne na uroczystości Katarzyna Grochowska i kpt. Irena Małczuk odbiorą odznaczenia w innym terminie).

Pamiątkowe upominki otrzymali ponadto prezesowie i przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz społecznych: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych, Niezależnego Ruchu Kombatantów AK, Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Sybiraków oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.  Podczas uroczystości zostały również wręczone nagrody w konkursie historycznym „Pamięć jest najważniejsza”, zorganizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu i Starostwo Powiatowe w Brzegu. Celem konkursu jest szerzenie wiedzy dotyczącej Armii Krajowej i II wojny światowej oraz krzewienie wspólnoty młodych ze środowiskiem kombatantów.

Nagrody za trzy pierwsze miejsca, ufundowane przez Europosłankę Lidię Geringer de Oedenberg, to wizyty studyjne w Brukseli, gdzie laureaci będą mogli zwiedzić m.in. Parlament Europejski. Wyróżnienia i nagrody w konkursie „Pamięć jest najważniejsza” wręczyła najlepszym uczestnikom Sekretarz Powiatu Brzeskiego Genowefa Prorok. Otrzymali je: I miejsce – Klaudia Bujak, II miejsce – Szymon Kozieja, III miejsce – Bartosz Dąbkowski, wyróżnienia – Grzegorz Nakonieczny, Kamil Kopacki, Małgorzata Krych. Rocznicowe spotkanie zakończył występ zespołu „Biedronki” z brzeskiego Klubu Wojskowego.

K.Ł.

Reklama