Starosta brzeski podpisał porozumienie z PKP Intercity. Pasażerowie Pendolino usłyszą o lokalnych zabytkach

0
fot. archiwum / materiały prasowe

Od grudnia pociąg Pendolino kursujący na trasie z Jeleniej Góry do Warszawy zatrzyma się na stacji w Brzegu. Dzięki temu mieszkańcy zyskają możliwość podróży szybkim składem do Jeleniej Góry, Wrocławia oraz Warszawy. Podróż do stolicy zajmie nieco ponad 3 godziny – informuje Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy spółki PKP Intercity. Stacja w Brzegu, jako pośredni przystanek dla Pendolino, to także promocja powiatu brzeskiego.


Przypomnijmy, starosta Maciej Stefański od dawna zabiegał o zmianę rozkładu jazdy pociągów Expres InterCity Premium. Głównym celem było bezpośrednie skomunikowanie Brzegu ze stolicą.

– Szereg spotkań i rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i spółki PKP Intercity przyniosły oczekiwany rezultat. Moje wnioski popierali starostowie z Nysy i Namysłowa. Podpisałem porozumienie z PKP Intercity i od grudnia mieszkańcy naszego regionu będą mieli możliwość szybkiego i bezproblemowego dojazdu do Warszawy oraz innych kluczowych miejscowości – mówi Maciej Stefański.

– Udało się również uzgodnić coś jeszcze, a mianowicie promocję naszego powiatu. Pasażerowie Pendolino usłyszą komunikaty m.in. o naszych zabytkach. Turyści nie będą musieli dojeżdżać do Brzegu z Wrocławia lub Opola, tylko wysiądą bezpośrednio na naszej stacji – dodaje starosta powiatu brzeskiego.

Dodajmy, że w 2016 roku, w tej sprawie interpelacje składał także Paweł Grabowski. Poseł ruchu Kukiz ’15 usłyszał wówczas, że przystanek dla Pendolino w Brzegu byłby dla przewoźnika nieopłacalny. Dziś Grabowski cieszy się z decyzji PKP Intercity.

– Pamiętam doskonale, że na wniosek mieszkańców zgłaszałem taką interpelację. Niestety wtedy nie udało się tego załatwić pozytywnie, a władze centralne potrzebowały roku, aby dojrzeć do takiej decyzji. Teraz, jednak mogę cieszyć się wraz z podróżującymi. Oczywiście dziękuję samorządowcom, że swoimi działaniami wywalczyli ten przystanek i od 10 grudnia na stacji w Brzegu zatrzyma się pierwsza para pociągów Pendolino – mówi poseł Paweł Grabowski.