Mamy to! Pomnik Historii jest w Brzegu

1

Zamek Piastów Śląskich wkrótce dołączy do listy 100 najwybitniejszych zabytków w Polsce. Wspólny wniosek brzeskiego Starostwa, Muzeum i Parafii pw. Krzyża Św. w Brzegu otrzymał pozytywną opinię na każdym etapie procedury. Również pozytywne są rekomendacje Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Rady Ochrony Zabytków.


– Czekamy już tylko na rozporządzenie pana Prezydenta Andrzeja Dudy. To ogromny sukces dla naszego miasta i regionu. Nie było łatwo, bo o tę nobilitację starało się kilkadziesiąt zabytków z całej Polski – mówi Maciej Stefański. – Serdecznie dziękuję władzom województwa, panu Adrianowi Czubakowi i pani Violettcie Porowskiej. Nasz wniosek także wspierała pani poseł Katarzyna Czochara. Pomnik Historii w Brzegu – to drużynowe zwycięstwo wielu osób – dodaje starosta powiatu brzeskiego.

Oprócz prestiżowego wyróżnienia, dawna rezydencja książąt będzie mogła liczyć na wiele profitów. Muzeum Piastów Śląskich otrzyma promocję na całym świecie, w folderach i wydawnictwach branżowych. Zyska na tym także miasto, które będzie mogło liczyć na udział w programach telewizyjnych o tematyce podróżniczej i turystycznej.

– Ranga Pomnika Historii dla naszego muzeum jest wielkim wyróżnieniem. Dołączamy do elitarnego grona zabytków o szczególnym znaczeniu. Zamek będzie mógł liczyć na przywileje, które pomogą trafić do turystycznych przewodników i katalogów znanych na całym świecie. Starając się o środki finansowe z różnych programów, otrzymamy dodatkowe punkty. Łatwiej nam będzie poszerzyć ofertę działalności – tłumaczy Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Przypomnijmy, że Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku. Obecnie na liście obiektów o najwyższej wartości historycznej znajduje się 81 zabytków, m.in. takich jak: Kopalnia Soli w Wieliczce, Kopiec Kościuszki w Krakowie, Zamek w Malborku, czy Jasna Góra w Częstochowie.

Zamek Piastów Śląskich uznawany jest za jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych na Śląsku. Przebudowany przez włoskich architektów Jakuba i Franciszka Parrów oraz Bernarda Niurona, zyskał m.in. słynną w kraju bramę wjazdową, zdobioną figurami książęcych fundatorów, królów polskich oraz książąt śląskich. „Śląski Wawel” to również nekropola piastowska, z kolekcją sarkofagów prezentowaną w zamkowych piwnicach.