Jedno mówią, drugie robią – Felieton Posła RP Pawła Grabowskiego z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0

W poniedziałek (25 września) Prezydent przedstawił oczekiwane projekty ustaw, reformujących sądownictwo. Andrzej Duda, po raz kolejny, spełnił swoją obietnicę. A jak przy tej okazji zachowały się poszczególne partie? No i gdzie w tym wszystkim jest Kukiz’15?


Prezydent odkrywa karty
Na początku tygodnia Andrzej Duda przedstawił projekty ustaw, reformujących sądownictwo. Zawarto w nich wiele propozycji postulowanych wcześniej przez Kukiz’15, dlatego też z zadowoleniem przyjęliśmy propozycję Prezydenta. Co więcej, na uwagę zasługuje fakt, że Prezydent przygotował kilka wariantów i w momencie, gdy Platforma Obywatelska schowała głowę w piach – o czym dalej – Prezydent przedstawił rozwiązanie alternatywne, nad którym już niebawem będziemy pracować w parlamencie. Nie chcąc zanudzać, pisząc o konkretnych przepisach, wspomnę jedynie o proponowanym m.in. wprowadzeniu tzw. skargi nadzwyczajnej, która może być pomocna dla wielu osób, odwiedzających moje biuro poselskie i skarżących się na nieuczciwe – ich zdaniem – postępowania i wyroki sądowe. Obywatele mają też uzyskać (w końcu!) wpływ na władzę sądowniczą. Co prawda wpływ niewielki, ale to pierwszy krok w kierunku wprowadzenia prawdziwej demokracji w Polsce. Demokracji opierającej się na faktycznym trójpodziale władzy. Władzy, która będzie pochodzić od obywateli nie tylko w teorii (jak to jest teraz), ale również w praktyce.

Duet Grześ & Ryś też odkrywa karty
Jedna z przedstawionych przez Prezydenta koncepcji reformy sądownictwa wymagała zmiany konstytucji, a taka zmiana wymaga poparcia ponad 300 posłów, dlatego kluczowym było porozumienie ponad podziałami, dzięki któremu możliwe byłoby naprawienie tego, co w Polsce jest tak bardzo zepsute. Niestety, wyciągnięta przez Prezydenta dłoń została odrzucona przez duet Schetyna & Petru, co obnażyło prawdziwe intencje liderów opozycji, której podstawowym celem nie jest naprawa Polski, lecz eskalowanie konfliktu i podkręcanie, coraz bardziej, niezdrowych emocji. Tu zwracam uwagę na polityczne burdy i awantury, które od jakiegoś czasu odbywają się w Sejmie i w mediach. Cała ta chora sytuacja jest generowana przez konstytucję z 1997 r., która nie odpowiada naszym potrzebom. I należy tu podkreślić, potrzebom naszym – czyli obywateli. Jeśli bowiem spojrzeć z perspektywy partyjnych liderów, tak Kaczyńskiego jak i Schetyny czy Petru, obecna konstytucja jest dla nich wręcz idealna. Pierwszemu przyznaje pełnię władzy, bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności, a dwóm pozostałym daje możliwość wyciągania ludzi na ulice i podkręcania chorych emocji. I właśnie dlatego Kukiz’15 konsekwentnie postuluje zmianę konstytucji.

Co dalej?
Sytuacja wydaje się być patologiczna i w istocie, taka właśnie jest. Wszystko to dlatego, że mamy konstytucję, która rozmywa odpowiedzialność polityków i sprzyja partyjnym burdom i awanturom. Niestety dla nas – obywateli – duet Schetyna & Petru zapowiedział, że nie poprze zmiany ustawy zasadniczej. Z tego też względu my – obywatele – póki co, jesteśmy skazani na dalsze trwanie w chorobie i przyglądanie się harcom Grzegorza i Ryszarda, którzy zamiast wziąć się do roboty, wolą budzić chore emocje. Lider PO zapowiedział nawet utworzenie specjalnego zespołu, mającego za zadanie koordynację protestów ulicznych, w które partie polityczne chcą ponownie wciągnąć obywateli.

W tym wszystkim pozostaje mieć nadzieję, że partia rządząca, a właściwie – Jarosław Kaczyński, nie podejmie decyzji, że ma jednak być tak jak było, i że kolejna szansa na gruntowną reformę sądownictwa zostanie zmarnowana. Gdyby jednak stało się tak, że kolejna szansa zostanie zmarnowana, to pozostaje jeszcze jedna – ostatnia nadzieja. Nadzieja na to, że Wy – obywatele, nie dacie się wkręcić w tę partyjną grę i zorientujecie się w końcu w co grają partie polityczne, a w kolejnych wyborach pogonicie całe to partyjne towarzystwo, wybierając trzecią drogę. Póki co – pracujemy.


Paweł Grabowski – radca prawny, politolog, poseł obywatelskiego ruchu Kukiz’15. W wyborach parlamentarnych uzyskał mandat od ponad 4,5 tysiąca mieszkańców Opolszczyzny, mimo iż nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. Specjalizuje się w prawie finansowym, gospodarczym oraz konstytucyjnym. W Sejmie jest członkiem Komisji Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Pełni również funkcję przewodniczącego podkomisji ds. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. W naszym regionie można spotkać go m.in. w biurach poselskich w Brzegu, Nysie i Opolu, do których serdecznie zaprasza. Więcej na www.grabowski.tv oraz facebook: kukiz15grabowski.