Już rok korzystamy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

2
Reklama

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zadebiutowała przed rokiem – dziś jest popularnym sposobem komunikowania się z policją. Świadczy o tym ponad 2 000 zgłoszeń od mieszkańców naszego regionu. Interaktywne narzędzie jest łatwe w obsłudze i skuteczne w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Dzięki temu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.


– Mieszkańcy powiatu brzeskiego bardzo chętnie korzystają z „mapy zagrożeń”. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji sprawdzić, jak ona działa przypominamy, że narzędzie służy do informowania nas o nieakceptowanych przez społeczeństwo zjawiskach. Naniesione przez obywateli zgłoszenia mundurowi sprawdzają i wyciągają konsekwencje tam, gdzie nieprawidłowości potwierdzają – mówi sierż. sztab. Patrycja Kaszuba z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Zgłoszenia są również weryfikowane przez dzielnicowych. To policjanci pierwszego kontaktu, którzy w swoich rejonach mają bardzo dobre rozpoznanie, wiedzą, w jakim miejscu i na jakie sprawy należy zwrócić uwagę. Należy jednak pamiętać, że KMZB nie zastąpi bezpośredniego kontaktu w przypadkach pilnych. Kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja policji – nadal korzystamy z numerów alarmowych 997 i 112.

Rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa to w całym województwie blisko 12 000 zgłoszeń od mieszkańców Opolszczyzny. Największą popularnością „mapa” cieszy się wśród mieszkańców powiatu nyskiego – 26 % zgłoszeń w skali całej Opolszczyzny. Następnie jest powiat brzeski – 18 % i opolski – 15 %.

– Ponad 2 000 razy mieszkańcy powiatu brzeskiego za pomocą KMZB informowali nas o miejscach, gdzie jest łamane prawo. Policjanci, którzy na miejscu weryfikowali te zgłoszenia, potwierdzili ponad 35 % z nich. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania (blisko 800), czy spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym (ponad 500) – wylicza oficer prasowy KPP w Brzegu.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową brzeg.policja.gov.pl. Jako pierwszy pojawi się baner KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostały przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań – w razie potrzeby – angażowane są także inne służby.

Reklama