Międzynarodowy sukces zawodników z Opolskiego Klubu Sportów Walki

0

5 listopada w Birmingham odbyły się zawody Intercontinental Britsh Taekwon-do Championships (IBTC). Nasz kraj reprezentowało 44 zawodników i zawodniczek. Z Opolskiego Klubu Sportów Walki do Kadry Narodowej zakwalifikowało się sześcioro zawodników: Jowita SZYLAR, Grzegorz BULLA, Paweł KLIMCZAK, Adam JANISZEWSKI, Sebastian WOLSKI, Mateusz ROJOWSKI oraz Marek Wyka – jako jeden z trzech trenerów polskiej reprezentacji.


Zawody stały na bardzo wysokim poziomie technicznym, a wzięło w nich udział ponad 1600 zawodników i zawodniczek z trzech kontynentów. Rywalizowano na 30 matach jednocześnie.

Polska reprezentacja na IBTC łącznie zdobyła 22 medale w tym 3 złote, 9 srebrnych i 10 brązowych. Zawodnicy z OKSW również mieli swój wkład w zdobycze medalowe: Adam Janiszewski zajął 1. miejsce w walkach indywidualnych seniorów w kategorii wagowej – 82 kg, Sebastian WOLSKI zajął 1. miejsce w walkach indywidualnych superseniorów w kategorii wagowej – 76 kg, z kolei Mateusz ROJOWSKI i Paweł KLIMCZAK zajęli 3. miejsca w walkach drużynowych seniorów. Wyniki opolskich sportowców można nazwać ogromnym sukcesem potwierdzającym ich wyszkolenie i zaangażowanie.

W tym roku, turniej w Birmingham były największą imprezą Taekwon-do tradycyjnego na świecie i odbywał się w hali mieszczącej prawie 19 tys. widzów, co świadczy o wielkości Birmingham Arena.

– Cała przygoda z wyjazdem naszych zawodników trwała pięć dni. Oprócz rywalizacji sportowej mieliśmy okazję zwiedzić Stratford-upon-Avon (miejsce narodzin Szekspira), Oxford (obiekty Uniwersytetu słynnego na całym świecie) oraz Stonehenge (jedną z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych pochodzącą z epoki neolitu i brązu). Takie elementy edukacji pozasportowej zawsze towarzyszą wyjazdom Polskiej Federacji Taekwon-do – informuje sztab szkoleniowy polskiej kadry.

W chwili obecnej przygotowujemy się do Mistrzostw Opolszczyzny, które obędą się w dniu 16 grudnia 2017 roku w Grodkowie, a następnie do Mistrzostw Wielkopolski i Dolnego Śląska, które odbędą się w styczniu i lutym 2018 . Wymienione imprezy zaliczamy do cyklu Pucharu Polski Polskiej Federacji Taekwon-do.

Marek Wyka