W brzeskiej komendzie policji brakuje radiowozów. Do końca roku dotrą 2 pojazdy

0
fot. Maciej Stępień / Radio Opole

O problemach funkcjonariuszy jako pierwsze informowało Radio Opole. Reporter opolskiej rozgłośni ustalił, że od początku 2017 roku z brzeskiej komendy wycofano przynajmniej 6 pojazdów, które zastąpione zostały szesnastoletnimi oplami. Tydzień temu o sprawę za pytaliśmy Komendę Główną Policji, jednak do dziś nie uzyskaliśmy wszystkich odpowiedzi.


W połowie 2016 roku rząd przyjął program modernizacji służb mundurowych (Policja, BOR, PSP i SG) na lata 2017-2020. Ujęto w nim wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt, w tym sprzęt transportowy, a kwota na ten cel miała wynieść ok. 780 mln złotych. Ile z tych środków trafiło do brzeskiej komendy, nie wiadomo, ale na pewno jednostka otrzymała … jeden radiowóz.

– Na początku roku otrzymaliśmy radiowóz marki Kia, który trafił do wydziału ruchu drogowego. Do końca 2017 r. mamy otrzymać jeszcze dwa nowe pojazdy, które w części zostaną sfinansowane przez samorządy – mówi sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Złomowanie 6 radiowozów i dostarczenie „w ratach” 3 nowych, trudno nazwać modernizacją. Należy przy tym zaznaczyć, że Komenda Powiatowa Policji w Brzegu, to także komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie. Obecnie na wyposażeniu funkcjonariuszy brakuje pojazdu ze sprawnym wideorejestratorem, a do zadań policjantów należy m.in. patrolowanie opolskiego odcinka autostrady A4, dróg krajowych nr 94 i 39 oraz wojewódzkiej infrastruktury drogowej.

AKTUALIZACJA: Po doniesieniach medialnych sprawą zainteresował się poseł Paweł Grabowski. Dziś (21.11), w tej sprawie do naszej redakcji nadesłana została informacja prasowa z brzeskiego biura poselskiego Kukiz ’15. Poniżej publikujemy całą korespondencję.

Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Pawła Grabowskiego skierowało zapytanie do Komendanta Brzeskiej Policji w sprawie poważnych braków w sprzęcie policyjnym. Braki te stanowią bezpośredni wpływ na jakość pełnionej służby przez funkcjonariuszy, a co za tym idzie, również na bezpieczeństwo mieszkańców Brzegu. Jak wynika z poczynionych ustaleń od początku 2017 r. z brzeskiego posterunku zniknęło już sześć radiowozów, a kolejne trzy zostały wysłane na przegląd techniczny, z którego już najprawdopodobniej nie wrócą. „Taki stan rzeczy może negatywnie wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa wśród wszystkich mieszkańców naszego miasta. To poważne osłabienie brzeskiej floty, a przecież tak wiele słyszy się o wdrażaniu rządowego projektu modernizacji Policji. Najwidoczniej próżno jest szukać efektów na brzeskim posterunku”. – powiedziała Dyrektor Biura Poselskiego Paulina Borysewicz.

Następnie Poseł Grabowski zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z zapytaniem na jakich zasadach będzie przebiegała modernizacja Policji w województwie opolskim ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich powiatów. Poseł poprosił o wskazanie konkretnych zmian postulowanych na lata 2017-2020 w służbie Policji z uwzględnieniem inwestycji budowlanych czy zakupów wyposażenia formacji w zakresie sprzętu transportowego, uzbrojenia i techniki specjalnej czy informatyki i łączności. Poseł Grabowski zapytał również o planowane zakupy wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy oraz na czym faktycznie polegać ma wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy. Nie mniej ważną kwestią była próba uzyskania odpowiedzi na pytanie dotyczące zwiększenia konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych formacji przez dokonanie określonych podwyżek przewidzianych w „Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”.