Wójt Pulit i więzienie w cieniu rozdzielenia Gminy i Miasta Brzeg – felieton Grzegorza Surdyki

7
Brzeg Skarbimierz

W Panoramie Powiatu nr 5/345 z dn. 8 lutego 2018r. w artykule pt. „Skarbimierz nie ma terenów dla więzienia. Zdaniem Andrzeja Pulita burmistrz Brzegu powinien przeprowadzić referendum” ze zdumieniem przeczytałem wypowiedź wójta Skarbimierza – A. Pulita. Odniósł się on w kontekście wybudowania w Brzegu nowego więzienia: „Brzeg ciągle szuka wielkiej inwestycji i burmistrz ma w końcu okazję, aby pochwalić się taką inwestycją. Moim zdaniem, żeby burmistrz wybrnął z sytuacji najzwyczajniej w świecie powinien przeprowadzić konsultacje albo referendum i spokojnie wykonać wolę ludu – dodaje wójt Skarbimierza”.


Nie ukrywam, że niemal spadłem z krzesła po przeczytaniu powyższych słów człowieka, który swym działaniem miał i jak widać do dziś chce mieć ogromny wpływ na to co dzieje się w Brzegu.

Przypomnijmy, zanim pan Pulit został wójtem gminy Skarbimierz był zastępcą Burmistrza Gminy i Miasta Brzeg. To właśnie wtedy na początku lat ’90 miał miejsce pierwszy poważny „grzech” brzeskiego samorządu. Radni Gminy i Miasta Brzeg z zastępcą burmistrza – panem Pulitem – na czele oddzielili od Brzegu potencjalne tereny inwestycyjne i zamknęli na lata piękne piastowskie miasto po obrysie, skazując je tą decyzją na degrengoladę, pełzanie i inwestycyjny regres.

Pan Puit był wówczas jednym z głównych architektów wydzielenia terenów wiejskich w osobną Jednostkę Samorządu Terytorialnego – gminę Skarbimierz. Piękne, książęce miasto Brzeg z tak wspaniałym potencjałem historycznym, dorobkiem kulturowym, cudowną zielenią i osobliwym charakterem zamiast dynamicznie się rozwijać jak inne gminy wiejsko-miejskie ulega bezwładowi i cofa się pogrążone w marazmie.

Jak dzisiaj czytam wypowiedź Pulita doradzającego obecnemu burmistrzowi Brzegu: „Moim zdaniem, żeby burmistrz wybrnął z sytuacji najzwyczajniej w świecie powinien przeprowadzić konsultacje albo referendum i spokojnie wykonać wolę ludu” to przysłowiowy nóż mi się w kieszeni otwiera.

Gdy ówczesny zastępca burmistrza Brzegu a wcześniej sołtys Lipek – Andrzej Pulit – doprowadzał do najbardziej skandalicznej decyzji brzeskiego samorządu – rozdzielenia Gminy i Miasta Brzeg na dwie mniejsze jednostki administracyjne, nie myślał wtedy o przeprowadzeniu referendum pośród mieszkańców Brzegu. Nie zadał sobie trudu aby zapytać brzeżan  czy zgadzają się z tak kontrowersyjnym pomysłem, który niewątpliwie będzie miał kolosalny wpływ na przyszłość ich miasta!

Najwyższy czas by mieszkańcy Brzegu zwrócili uwagę na to kto doprowadził nasze miasto do dzisiejszego stanu, w którym burmistrz chcąc zwiększyć gminne dochody budżetowe jest zmuszony serwować mieszkańcom wybudowanie nowego więzienia.

Grzegorz Surdyka
Współzałożyciel Komitetu ds. połączenia gmin Brzeg i Skarbimierz

 • Janek

  Może i Pulit zapoczątkował trudne czasy dla Brzegu, ale obecny burmistrz z niebywałym zapałem, ze stadem swoim giermków, kopie miastu grób. Pytam autora listu, gdzie konkretne argumenty, gdzie wyliczenia odnośnie wpływu przyszłego więzienia na miasto i jego gospodarkę? Dlaczego włodarze miasto chowają głowę w piasek i bez konsultacji decydują w sprawie, która ma dla miasta takie znaczenie?

  • Danka

   A autor listu jest pomysłodawcą i propagatorem więzienia? Proszę czytać ze zrozumieniem. Autor porusza faktycznie ważną rzecz jeśli nie najważniejszą. Obserwując to faktycznie można dojść do wniosku, że jako mieszkańcy Brzegu daliśmy się zrobić „na szaro”. Gdzie pozostali politycy brzescy? Nie zauważają najważniejszych spraw tego miasta? Brawo Surdyka

   • Janek

    Skoro autor postanowił w to bagienko wejść i w ostatnim akapicie niejako rozgrzesza obecnego burmistrza, pisząc że ten jest zmuszony serwować mieszkańcom wybudowanie nowego więzienia, to może warto by odniósł się do do całości problemu. O ile z tezą autora, że Pulit przyczynił się do trudnej sytuacji Brzegu trudno się nie zgodzić. To już stwierdzenie, że budowa więzienia ma być receptą nowego burmistrza na problemy jest zdecydowanie nieuprawniona wobec braku argumentów i konkretów w felietonie.

    Co do innych polityków zbyt wiele bym się po nich nie spodziewał, raczej wszyscy myślą jak tu sprawę rozegrać politycznie i dokopać przeciwnikom, a to miastu na dłuższą metę nie pomoże.

    • Danka

     W zasadzie w ostatnim akapicie sam pan chyba rozwiewa swoje wątpliwości? Czepiać się jednego sformułowania, które jakoby miało rozgrzeszać burmistrza jest chyba chybione patrząc na całość i powagę sytuacji?

     • Janek

      Szanowana Pani, nie chodzi o czepianie się, ale o odpowiedzialność za słowa, która naszym politykom jest obca. Gdyby ostatniego akapitu nie było, nie byłoby tej dyskusji. Skoro autor pisze, że burmistrz jest zmuszony serwować mieszkańcom wybudowanie nowego więzienia, szuka dla niego wytłumaczenia do podjętej w karygodny sposób decyzji. Takie jest moje zdanie i uważam, że takie sformułowanie wymaga rozwinięcia, którego zabrakło.

     • Danka

      Wybaczy pan ale odbieram przekaz autora chyba nieco inaczej. A może całkiem inaczej? Z pana wypowiedzi wynika, że jest pan zdecydowanym przeciwnikiem więzienia, aż do tego stopnia że chce pan widzieć jakiś element w tekście po swojemu. Ma pan prawo, wystarczy chwycić pióro i przedstawić swoje zdanie. Nie pomyślał pan, że w tekście chodzi o coś więcej niż więzienie?

     • Janek

      Mam prawo do własnego zdania i jasno to artykułuję. Skoro autor zdecydował się napisać, co napisał, nie widzę powodu by siedzieć cicho. Jednocześnie nie bardzo rozumiem skąd wniosek, że jestem zdecydowany przeciwnikiem więzienia. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem traktowania ludzi w sposób, w jaki robi to burmistrz wraz popierającą go ekipą. Niestety mieszkańców traktuje się jak nierozgarniętą masę, której można wmówić wszytko. Skoro według autora felietonu takie zachowanie burmistrza jest usprawiedliwione, błędami poprzedników, to trudno nad tym przejść do porządku dziennego. Wystarczyłoby przygotować i udostępnić mieszkańcom solidną analizę szans i zagrożeń oraz rachunek ekonomiczny całego przedsięwzięcia. Tego zabrakło, a efekt jest taki, że konflikt narasta,a wokół niego politycy chcą załatwić swoje interesy.