Mróz będzie trzymał do końca tygodnia. To poważne zagrożenie dla bezdomnych

1
fot. freeimages.com

Niskie temperatury są największym wrogiem dla osób bezdomnych. Od początku sezonu zimowego w całym kraju zamarzło ponad 50 osób. Tylko w ciągu ostatniej doby (z 26 na 27 lutego), śmierć z powodu wychłodzenia organizmu poniosło aż 5 osób. Policja apeluje, aby nie pozostawać obojętnym.


– Bez względu na pozory, jakie mogą stwarzać bezdomni, należy pamiętać, że mogą oni potrzebować naszej pomocy. Nie pozostawajmy więc obojętni i informujmy o lokalizacjach, w których mogą przebywać. Aby uratować komuś życie, czasami wystarczy wykonać jeden telefon na policję lub straż miejską – tłumaczy asp. sztab. Bogusław Dąbkowski z brzeskiej komendy.

Policjant dodaje, że tylko na terenie Brzegu, Skarbimierza i Lubszy funkcjonariuszom udało się się zlokalizować kilkanaście miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Mundurowi przy współpracy ośrodków pomocy społecznej stale monitorują te obiekty.
Przypomnijmy, że na terenie powiatu brzeskiego – w Pępicach – funkcjonuje schronisko św. Brata Alberta. To właśnie tam trafiają osoby, które mogą liczyć na schronienie, ciepły posiłek oraz pomoc w zakresie socjalnym.

– Nasze schronisko funkcjonuje od 35 lat. U nas nikt się nie pyta osób bezdomnych, na co zasługują, ale czego potrzebują, by stać się pełnowartościowym obywatelem – mówi brat Ryszard Winiarz. – W tym roku nie mamy takiego obłożenia, jaki w latach poprzednich. Obecnie posiadamy kilka wolnych miejsc, co do tej pory się nam nie zdarzało, szczególnie w okresie tak silnych mrozów – podkreśla kierownik schroniska w Pępicach.

Dodajmy, że Koło Brzeskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Pępicach pomaga w załatwieniu spraw formalnych związanych z wyrobieniem dowodów osobistych, a nawet uzyskaniem renty czy emerytury. Często jednak bywa tak, że osoby bezdomne nie chcą przyjąć pomocy. Wolą, aby zostawić ich w świętym spokoju. Chcą być niezależni.

Niskie temperatury mają utrzymywać się do końca tygodnia. Meteorolodzy prognozują, że od poniedziałku (5 marca) temperatura będzie rosła. Pamiętajmy jednak o tym, że noce wciąż będą chłodne i niebezpieczne.