Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych. Bieg „Tropem Wilczym” w Grodkowie

0

W całej Polsce w niedzielę 4.03.2018 odbywają się „Biegi Tropem Wilczym”. Impreza w powiecie brzeskim była również celebrowana w Grodkowie, gdzie odbyła się już po raz drugi. Miłośnicy aktywności rywalizowali w dwóch kategoriach dystansowych, bardziej wymagająca trasa liczyła 5 km.


Jak przyznaje większość uczestników była to dobra lekcja historii. Dla przypomnienia pierwszego dnia marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Pierwszy bieg odbył się o godzinie 12:00. Krótszy dystans wynosił 1963 metry – odległość miała przypomić pamięć Józefa Franczak ps. „Lalek”, który zginął 21 października 1963 roku. „Lalek” był ostatnim poległym w boju „Żołnierzem Wyklętym” Łącznie w walce z okupantami spędził 24 lata. W czasie II Wojny walczył w szeregach AK. Po krótszym biegu biegacze wystartowali na trasie liczącej 5 km.

Byłem uczestnikiem poprzedniej edycji biegu w Grodkowie. Dzisiaj wszyscy mogą uczestniczyć w dwóch lekcjach: historii i wychowania fizycznego. Dziś biegnę z synem, staramy się upamiętnić pamięć o żołnierzach wyklętych w dzisiejszym dniu. Przed startem starałem się wyjaśnić synowi dlaczego w dzisiejszym dniu upamiętniamy pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wspólnie z synem trenowaliśmy do tego na dystansie dwóch kilometrów, myślę że razem damy radę – wyjaśnia jeden z biegaczy, który postanowił wraz z synem pokonać krótszy dystans biegu w Grodkowie.

– Już drugi raz w Grodkowie odbył się „Bieg Tropem Wilczym” upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Frekwencja w tym roku jest większa niż w poprzedniej edycji. Bieg ma charakter edukacyjny, sportowy, rodzinny. Wydarzenie w nowoczesny sposób przekazuje wiedzę o żołnierzach wyklętych. Nie potrafię sobie wyobrazić, by takiej imprezy zabrakło w Grodkowie, bowiem w pobliskim Starym Grodkowie zostali odnalezieni prawdziwi bohaterowie – dodała Danuta Trzaskawska, dyrektor ZSR CKP w Grodkowie oraz pomysłodawca i organizator biegu.

Na starcie stanęło łącznie 244 biegaczy. 124 zdecydowało się na udział na dłuższym dystansie, natomiast niewiele mniej bo 120 postanowiło ukończyć krótszy dystans. Każdy uczestnik po biegu oprócz pakietu startowego otrzymał pamiątkowy medal za uczestnictwo w biegu oraz ciepły posiłek regeneracyjny.

Nie zabrakło również rodzin poległych z oddziału „Bartka” w Starym Grodkowie, którzy popierają tego typu inicjatywę. Bieg został zorganizowany w 330 miastach w Polsce.

Zwycięzcy w obu kategoriach:

Dystans na 1963m Dystans ma 5 Km
I Miejsce Płatek Mateusz

Brzeg 00:06:26

 

Piotrowski Piotr

00:17:39

 

II Miejsce Gromadzki Mateusz

Brzeg 00:06:30

 

Białowąs Paweł

Oława 00:17:43

III Miejsce Pruciak Krzysztof

Oława 00:06:34

 

Pruciak Krzysztof

Oława 00:18:06

 

POZOSTAŁE WYNIKI:  

LINK

 

LINK