Za nami prawdziwe święto żydowskiej kultury

0

W niedzielę (13.05) w Muzeum Piastów Śląskich odbywał się IV Brzeski Dzień Kultury Żydowskiej. W ramach wydarzenia zrealizowano wykład, zaprezentowano wystawę, specjalny program zaprezentowała brzeska młodzież, a obchody, muzycznie zakończył koncert muzyczny.


Widzów zgromadzonych w brzeskim Zamku przywitał dyrektor Muzeum Dariusz Byczkowski. Tuż po nim, zaproszonych gości witał także Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, David Basok – rabin Wrocławia i Johny Daniels – doradca Premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent Fundacji from the Depth. Wszyscy podkreślali jak ważnym wydarzeniem jest Dzień Kultury Żydowskiej. Przypominali także, że niegdyś w Polsce mieszkało wielu Żydów, a wspólna historia i elementy kultury do dzisiaj pozostają żywe.

Na widowni – oprócz wyżej wymienionych – nie zabrakło także innych ważnych gości, wśród których wymienić należy, m.in. Mirosławę Stachowiak – Różecką – Posłankę na Sejm RP, czy Pawła Grabowskiego – Posła na Sejm RP.

Program wydarzenia był niezwykle bogaty. Uroczyście otwarto wystawę, pn. „Jerozolima – światło ze Wschodu” z zasobów Ambasady Izraela w Polsce. Następnie wykład, pn. „Patriarcha, Jedwabny Żyd, Wojownik-Hebrajczyk? Ideał męskości w kulturze żydowskiej” wygłosiła dr Joanna Lisek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejnym punktem była artystyczna prezentacja, pn. „Kultura hebrajska w pigułce” w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Brzegu. Muzyczną kropką nad „i” był koncert, pn. „Mecyje” w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów.

Widownia i zaproszeni goście nie kryli zadowolenia i głośno oklaskiwali występujących na scenie w brzeskim Muzeum.

– „Wspaniali polscy artyści wykonujący Narodowy Hymn Izraela (…)” – relacjonował na swoim facebooku Jonny Daniels. W innym poście dodał: „To dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałem zaproszony do Brzegu na Dzień Kultury Żydowskiej i Dzień Jerozolimy. Wspaniale było przypomnieć wszystkim, że żydowska kultura, to nie tylko muzyka klezmerska (…)” – napisał Daniels.

Nie zabrakło także wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. lekcji hebrajskiego dla licealistów. Do środy (16.05.2018), w brzeskiej Herbaciarni trwać będą także pofestiwalowe pokazy filmowe, pn. „Jewish Motifs – Żydowskie motywy”.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez przedstawicieli Fundacji Rozwój i Fundacji Centrum Aktywnego Wsparcia, tj. przez zespół organizacyjny reprezentowany i prowadzony przez pomysłodawcę imprezy – Jacka Jastrzębskiego. IV Brzeski Dzień Kultury Żydowskiej udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Gminy Brzeg i Starostwa Powiatu Brzeskiego. Dodatkowo, wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego i Burmistrza Brzegu. Nie zabrakło także wsparcia ze strony partnerów i współorganizatorów, wśród których wymienić należy: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, NOK Herbaciarnia, Brzeskie Centrum Kultury, Festa ProArte, Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, TVP3 Opole, Radio Opole, Panoramę Powiatu i Portal Brzeg24.pl.