Strażacy i brzescy saperzy ćwiczyli ratowanie ludności na wypadek powodzi

0
fot. 1. Brzeski Pułk Saperów

Uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych, przepompowywanie wody, transport ludzi łodziami ratunkowymi oraz przeprawa przez Odrę pojazdu strażackiego na wojskowym PTSie, to główne założenia wspólnych ćwiczeń przeprowadzonych dziś (11.06) w okolicach Brzegu. W działaniach łącznie wzięło udział ok. 45 strażaków oraz żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów.


– Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu zorganizowała na terenie powiatu brzeskiego ćwiczenia w zakresie ratownictwa na terenach objętych powodzią. Mamy kilka epizodów. Jeden z nich zakłada, że doszło do odcięcia ludności od stałego lądu na wyspie w pobliżu Prędocina. Zaszła konieczność ewakuacji ok. 40 osób przy pomocy łodzi ratunkowych. Dodatkowo, w trakcie prowadzenia działań, okazało się jeszcze, że w jednym z domostw położonych na wyspie wybuchł pożar. Pojazd gaśniczy został przetransportowany na wyspę Pływającym Transporterem Samobieżnym 1. Brzeskiego Pułku Saperów – mówi st. kpt. Jacek Nowakowski, oficer prasowy PSP w Brzegu.

Strażacy ćwiczyli również przepompowywanie wody na dużych odległościach, co jest działaniem charakterystycznym podczas podtopień i powodzi. Dodajmy, że oprócz brzeskich saperów i strażaków w szkoleniu wzięli udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych. Łącznie 12 zastępów PSP i OSP z powiatów nyskiego, opolskiego i brzeskiego.