Efekty widać gołym okiem. 20 lat reformy samorządowej – Felieton Posła RP Tomasza Kostusia z cyklu Widziane z Wiejskiej

0

60 procent Polaków ma zaufanie do władz lokalnych. Przywołuje tę statystykę, bo w tym roku obchodzimy 20-lecie samorządu województw i powiatów. Niedawno w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyły się z tej okazji uroczystości jubileuszowe. Jak zwykle podczas takich wydarzeń była okazja do podsumowań i refleksji. W mojej ocenie minione dwie dekady były czasem świetnie wykorzystanym.


Kolejne dziedziny życia, które uległy poprawie mógłbym wymieniać właściwie bez wytchnienia – służba zdrowia, transport kolejowy, inwestycje drogowe, umocnienie środowiska akademickiego i naukowego.

Dodatkowe 116 mln euro w latach 2007-2013
W wiele spraw przez 10 lat, jako członek zarządu województwa i wicemarszałek, byłem bezpośrednio zaangażowany. Z dumą mogę powiedzieć o uzyskaniu dodatkowych 116 milionów euro, kiedy świetnie poradziliśmy sobie z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Byliśmy wtedy województwem najlepiej wykorzystującym unijne środki w kraju, a przecież do wydania było prawie 500 milinów euro! Dużo ważniejsze jednak niż kwoty są konkretne zadania. Kilka inwestycji przychodzi mi na myśl niemal od razu – zbiornik retencyjny w Kluczborku, obwodnice: Białej, Głubczyc, Czarnowąs, czy zakup pociągów klasy Impuls.

W liczbach wygląda to następująco. Powstały ponad 32 kilometry (a dokładnie 32,73 km) nowych dróg. Zrekonstruowano w sumie 231,21 km dróg już istniejących. Dodatkowo, powstały 3 obwodnice o długości 14,15 km. To dane dotyczące naszego województwa, które świadczyć mogą o tym, jak sprawnie wykorzystywane były środki unijne.

3000 nowych miejsc pracy
Ogólnie na działania związane z transportem, czyli obszarem, za który byłem w pracy samorządowej odpowiedzialny, wydano 137,9 miliony euro. A przecież nie wszystkie inwestycje dotyczyły transportu. Dla przykładu: w latach 2007-2013 wsparliśmy 142 placówki oświatowe, a dzięki programom dla przedsiębiorców powstało ponad 3000 nowych miejsc pracy.

Cieszę się, że wspólnie jak tu żyjemy, pracujemy i angażujemy się w sprawy lokalne, byliśmy w stanie udowodnić, że na mapie administracyjnej kraju jest miejsce dla województwa opolskiego. Oby tak było dalej!

Z perspektywy pracy posła życzyłbym sobie i wszystkim mieszkańcom regionu – i taki był mój cel, kiedy inicjowałem powstanie Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – aby również w Warszawie w sprawach naszego regionu wszyscy mówili jednym głosem.


Tomasz Kostuś – politolog, poseł Platformy Obywatelskiej RP. Wieloletni samorządowiec od 2008 roku członek zarządu województwa opolskiego, w randze wicemarszałka w latach 2008-2014. Od lat specjalizuje się w tematach samorządu, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego oraz energetycznego. W sejmie jest członkiem komisji infrastruktury, a także wielu delegacji oraz zespołów parlamentarnych. M.in. jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – którego był inicjatorem. Posła można spotkać w jego biurach Poselskich w Opolu, Niemodlinie oraz Brzegu. Więcej informacji na temat jego pracy na rzecz regionu można znaleźć na stronie www.kostus.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/TomaszKostusOpole.