V Brzeska Biesiada Piwna za nami [fotorelacja]

0

Jubileuszowa Brzeska Biesiada Piwna nawiązywała do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oprócz tradycyjnego już uroczystego otwarcia beczki piwnej , program V edycji imprezy zawierał liczne występy artystyczne, koncerty, a także inscenizację powitania Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie odbyło się w dniach 29-30 września na terenie Klubu Garnizonowego 1. Brzeskiego Puku Saperów oraz restauracji Wozownia.Przypomnijmy, początki Brzeskiej Biesiady Piwnej w Wozowni sięgają roku 2013. Było to jedno z pierwszych tego typu wydarzeń na terenie województwa opolskiego. Od początku charakter imprezy nawiązywał  do tradycji organizowanych u naszych zachodnich sąsiadów, znanych pod nazwą „Oktoberfest”. W tym roku organizatorzy postanowili rozszerzyć inicjatywę o dodatkowe elementy.

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę (29.09) o godz. 15:00 na terenie Klubu 1. Brzeskiego Pułku Saperów. V Brzeską Biesiadę Piwną otworzyły występy artystyczne solistów z zespołu „Inwencja” oraz koncert Orkiestry  Dętej z Żelaznej. W międzyczasie, do restauracji Wozownia w Brzegu zjechała się grupa 30 harleyowców. Jeszcze tego samego dnia organizatorzy imprezy przywitali chlebem i solą gości z 32. Regimentu Pruskiego Nysa oraz 57. Regimentu Austriackiego Zlaté Hory.

O godz.17:30 uroczyście otwarto beczkę z piwem, padły również symboliczne strzały Bractwa Rycerskiego z Byczyny i Opola, a w „Wozowni” odsłonięto  pamiątkową tablicę ukazującą historię restauracji. Zabawę w rytm tanga międzywojennych lat rozpoczęto o godz. 18:00.

Drugi dzień Biesiady Piwnej, to natomiast koncerty w rytmie rocka. O godz. 14:00 w Wozowni swój popis dał m.in. zespół „Męskie Granie”. Wieczór pełen patriotycznych i muzycznych wrażeń zwieńczył koncert zespołu „Ignacy i Przyjaciele”.

Dodajmy, że organizatorami V edycji Brzeskiej Biesiady Piwnej byli m.in. Jana Koronkiewicz z Klubu 1. Brzeskiego Pułku Saperów, dowództwo 1. BPS, Janusz Piotrowicz – restauracja Wozownia, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta powiatu brzeskiego Maciej Stefański.

Anna Wendlińska