NIE MA MOWY O LIKWIDACJI SZPITALA

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Szpital nie jest „zwijany”, wręcz przeciwnie będzie rozwijany. Problemy finansowe brzeskiego szpitala to wynik dyskryminacji i niesprawiedliwego traktowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu, który odpowiada za finansowanie szpitali. Powiat Brzeski do tej pory dofinansował szpital w wysokości 20 milionów złotych i dalej będzie angażował się w rozwój placówki. To główny przekaz z konferencji prasowej starosty Stefańskiego, która odbyła się w poniedziałek w siedzibie starostwa.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

– Chciałem na początek zdementować kłamstwa. Niektórzy oszukują społeczeństwo mówiąc, że szpitala nie będzie, że nastąpi likwidacja szpitala. My szpital rozwijamy, a nie zwijamy. Powiat przez ostatnie lata zainwestował w szpital około 20 milionów złotych i zamierza jeszcze zainwestować kilkanaście dalszych w najbliższym czasie np. w blok operacyjny czy w informatyzację – tak rozpoczął konferencje prasową starosta Stefański.

Starosta jako główna przyczynę kłopotów szpitala wskazał dyskryminację i niesprawiedliwość w traktowaniu brzeskiego szpitala przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu.

– Nasz szpital to nie jedyny szpital, który ma kłopoty finansowe. Takich w Polsce jest mnóstwo. System finansowania służby zdrowia w Polsce się wali, nie ma reformy. Szpitale powinien finansować Narodowy Fundusz Zdrowia, a powiaty mogą tylko pomagać i dofinansowywać. NFZ na Opolszczyźnie, delikatnie mówiąc, traktuje nas po macoszemu. To jawna dyskryminacja i niesprawiedliwość. Nie wiem, czy chodzi tu o sprawy polityczne – zawsze unikałem stawiania sprawy w ten sposób, ale chciałbym zadać pytanie: czy nasz powiat jest tak traktowany tylko dlatego, że ja jestem z Prawa i Sprawiedliwości? – pytał retorycznie Stefański. Wszystko przemawia, niestety, za tym że tak jest – dodał starosta.

Na potwierdzenie swoich słów starosta przedstawił (ilustracja poniżej) poziom finansowania przez NFZ w Opolu. Brzeski szpital ma 14 oddziałów, na których znajduje się 376 łóżek. Budżetowanie w 2014 roku wynosiło 29 milionów. Dla porównania szpital w Strzelcach Opolskich posiada 7 oddziałów i 203 łóżka, a otrzymał o 7 milionów więcej. Placówka w Kędzierzynie-Koźlu ma 15 oddziałów (347 łóżek) i otrzymała kwotę 61 mln. złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej.

szpitale

W związku z taką sytuacją finansową dla brzeskiej placówki został opracowany program restrukturyzacji, który nie wyklucza zmiany formuły jej działalności. Starosta Stefański zapowiedział, że w najbliższym czasie dojdzie do rozmów z wojewodą Wilczyńskim w sprawie finansowania między innymi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i wyraził nadzieje, że te rozmowy skończą się jakimś pozytywnym efektem.

W konferencji uczestniczył też dyrektor szpitala – Krzysztof Konik i jego zastępca – Julia Goj-Birecka. Potwierdzili, że władze powiatu i szpitala wielokrotnie zgłaszały problem nierównego finansowania, niestety, bezskutecznie. Dyrektor brzeskiej placówki medycznej również prowadził rozmowy w tej sprawie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– W ubiegłym roku, po przeprowadzeniu wstępnego rozeznania sytuacji finansowej, spotkałem się z ówczesnym dyrektorem NFZ i  przedstawiłem koncepcję zmian finansowania. W odpowiedzi usłyszałem, że dotychczasowe finansowanie jest właściwe z punktu widzenia Narodowego Funduszu Zdrowia – tłumaczył Krzysztof Konik, dyrektor BCM.

Obecne kontrakty są ważne do 31 grudnia 2015r., ale ma nastąpić ich aneksowanie na okres połowy przyszłego roku. To daje nadzieję, że budżetowanie szpitala ulegnie zmianie i tym samym, plan restrukturyzacji nie spowoduje likwidacji, tak ważnego, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Brzegu. Starosta Maciej Stefański, zapewniał również, że planowana budowa nowego bloku operacyjnego zostanie zrealizowana. Oprócz zabezpieczonych pieniędzy w budżecie, mogły w tym pomóc środki unijne, jednak takie prawdopodobnie się nie znajdą.

– Mamy na to zarezerwowane fundusze. Będziemy inwestować w nowy  blok operacyjny. I jest to odpowiedź na spekulacje, że w grę wchodzi rzekoma likwidacja oddziałów. Niestety, wciąż najważniejszą sprawą jest równe traktowanie szpitali. Nas będzie satysfakcjonować kwota, jaką otrzymują mniejsze placówki jak np. szpital w Strzelcach Opolskich – wyjaśniał Maciej Stefański.

O tym, jaki wariant zmian czeka BCM oraz jakie kroki już podjęto, opowiedział Krzysztof Konik, dyrektor szpitala w Brzegu. – Jesteśmy konsekwentni w tym, co mówimy, od samego początku. Ta pierwsza koncepcja restrukturyzacji już się odbywa czyli przede wszystkim jest to zmniejszanie obciążeń kosztowych na wynagrodzeniach lekarzy, połączenie pewnych stanowisk oraz wpływanie na otoczenie, a więc na Narodowy Fundusz Zdrowia. Będziemy walczyć o większe kontrakty na rok 2016. Te kwestie, które znajdują się po stronie dyrekcji szpitala, są już realizowane.

-Wprowadziliśmy tzw. harmonogram pracy lekarzy, aby efektywniej wykorzystać ich czas pracy. Oczywiście, wszystko odbywa się przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa dla pacjentów. Wpływamy również na pracę personelu średniego, czyli pielęgniarek. Unikamy dużej ilości nadgodzin. Została zmieniona polityka lekowa, a więc nie ma zbędnego magazynowania zbyt dużej ilość leków na oddziałach – informowała Julia Goj-Birecka, dyrektor ds. medycznych w brzeskim szpitalu.

 

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA