Stalówki wygrywają w Poznaniu i utrzymują drugie miejsce

1

Koszykarki Stali Brzeg w niedzielne popołudnie zmierzyły się na wyjeździe z rezerwami 1-ligowego zespołu Enea AZS Poznań. Brzeżanki do Poznania pojechały bez Moniki Dzwonek, która pokazała się z bardzo dobrej strony w ostatnim meczu we Wrocławiu trafiając celnie cztery razy za trzy punkty.

Brzeżanki były faworytkami, jednak młody i ambitny zespół z Poznania prowadzony przez bardzo dobrą była koszykarkę ekstraklasy Monikę Siborę mógł sprawić niespodziankę.

Mecz rozpoczął się od prowadzenia gospodyń. Wyrównała Karolina Kamieniecka, po chwili dwa oczka dołożyła Martyna Mićków, ale rywalki wyrównały na 4:4. Po chwili celnie za dwa rzuciła Aleksandra Teklińska, która do tego meczu podeszła przeziębiona. – Ola jeszcze w piątek miała gorączkę 39 stopni, więc tym większy ukłon dla niej, że zdecydowała się zagrać w meczu i nam pomóc – zakomunikował prezes Stali, Mariusz Kolekta.

W końcówce kwarty za trzy punkty rzuciła Martyna Mićków, a oczka z gry i wolnych dorzuciła Grażyna Witkoś. Stalówki prowadziły 15:9, ale w ostatnich sekundach straciły cztery oczka i kwarta zakończyła się prowadzeniem brzeżanek już tylko 15:13.

Na trybunach poznańskiej hali pojawiła się trenerka Lidera Swarzędz Anna Talarczyk, która w towarzystwie swoich kilku podopiecznych z kamerą w ręku oglądała poczynania naszej drużyny. Przypomnijmy, że pojedynek Stali z Liderem już w marcu w Swarzędzu, tymczasem „Liderki” w niedzielę wieczorem ograły Ostrovię i umocniły się na czele tabeli tuż przed Stalą.

W drugiej kwarcie od stanu 19:14 dla Stali zrobiło się 22:19 dla AZS-u. Do końca tej ćwiartki obie drużyny punktowały kosz za kosz. W brzeskim teamie świetnie zaprezentowała się Ania Rorat, która w całym meczu zdobyła aż 15 punktów.

Po przerwie brzeski zespół zagrał fenomenalne pięć minut, które zadecydowały o losach spotkania. Podopieczne trenera Michała Kamienieckiego zdobyły 16 punktów nie tracąc przy tym ani jednego. Ze stanu 29:26 zrobiło się 45:26 dla brzeżanek. Połowę z tej zdobyczy punktowej była dziełem Martyny Mićków, ale wsparły ją również pozostałe zawodniczki. Osiem oczek w tej odsłonie zdobyła Marika Jochańska, która kończyła składne akcje brzeskiego zespołu, a dwoma celnymi trójkami na koniec trzeciej ćwiartki popisała się niezawodna Martyna Mićków.

W ostatniej kwarcie swój dorobek punktowy powiększyła wspomniana wcześniej Anna Rorat. Brzeżanki zagrały bardzo solidnie w defensywie i praktycznie każda zawodniczka, która pojawiła się na parkiecie była „in plus” dla zespołu. Jako ciekawostkę dodamy, że Aleksandra Błasiak zdobyła w meczu w Poznaniu 4 punkty, ale jej jedno trafienie było tysięcznym koszem Stali Brzeg w tym sezonie.

Stal Brzeg pewnie i zasłużenie wygrywa w Poznaniu z AZS-em 74:52 i umacnia się na pozycji wicelidera rozgrywek II ligi grupy zachodniej.

” – O wygranej zadecydowała świetna trzecia kwarta. Zaczęliśmy ją od wyniku 16:0 co pozwoliło nam kontrolować spotkanie do samego końca. O pierwszej połowie wolelibyśmy zapomnieć. Nie realizowaliśmy założeń w ataku, wkradło się wiele chaosu. W przerwie wyjaśniliśmy sobie ustalenia i to zaskutkowało bardzo dobrą grą całego zespołu w drugich 20-stu minutach.” – powiedział trener Stali Brzeg, Michał Kamieniecki.

19 lutego brzeżanki jadą do Ostrowa Wlkp. na mecz z One Team Ostrów Wlkp., a 25 lutego o godzinie 18 zagrają w Brzegu w hali MOSiR przy Oławskiej najprawdopodobniej decydujące spotkanie z Ostrovią Ostrów Wlkp. Wygrana w tym spotkaniu przybliży brzeski team do awansu do turnieju półfinałowego w walce o zaplecze ekstraklasy.

Enea AZS Poznań – KSK Stal Brzeg 52:74 (13:15, 13:14, 13:30, 13:15)

Stal: Martyna Mićków 20, Anna Rorat 15, Grażyna Witkoś 11, Marika Jochańska 8, Aleksandra Teklińska 6, Karolina Kamieniecka 6, Alicja Wierzbicka 4, Aleksandra Błasiak 4, Agata Księżopolska-Kotarba 0, Julia Dzieduszyńska 0. Trener Michał Kamieniecki.