I Integracyjny Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością

0
Reklama

W tym roku brzeskie organizacje i placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi zjednoczyły się, by po raz pierwszy, wspólnie świętować Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością. Wydarzenie odbyło się 17 maja w Brzeskim Centrum Kultury.


Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez: Zespół Szkół Specjalnych w Brzegu, Brzeskie Rodzinne Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Troska”, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu oraz Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM. Do obchodów włączyło się również Przedszkole Integracyjne Nr 7 w Brzegu, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Lewina Brzeskiego oraz Warsztaty Zajęciowe z Jędrzejowa.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W tym roku po raz 18. obchodzony był w Polsce Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Został on ustanowiony w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – jedną z najstarszych i największych organizacji pozarządowych w kraju. Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wywodzi się od święta obchodzonego pod tą samą nazwą we Francji, które przypada na 5 maja. Data ta nie jest przypadkowa, 5 maja obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ustanawiając w tym samym czasie Dzień Godności chciano podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna, podobnie jak fizyczna lub kolor skóry, płeć lub poglądy polityczne, nie mogą być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka. Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Ponieważ w tym roku 5 maja był dniem kończącym długi, majowy weekend, zdecydowano się przenieść brzeskie uroczystości na 17 maja. Dodatkowo była to doskonała okazja do integracji osób pełno i niepełnosprawnych. Dlatego, w poniedziałek (15.05) oraz we wtorek (16.05) uczniowie ZSS w Brzegu oraz członkowie BRSDN „Troska” rozdawali własnoręcznie zrobione serduszka i zaproszenia ludziom przechodzącym głównymi ulicami miasta Brzeg. Reakcja większości napotkanych ludzi była życzliwa.

W środę każda osoba, która pojawiła się o godzinie 10 w BCK mogła poczuć się naprawdę wyjątkowo – jak gwiazda filmowa przejść się po czerwonym dywanie, a od progu witana była przez bardzo dostojnie ubranego Łukasza Wojtaszka i elegancką Grażynkę Bisto (z WTZ Brzeg). Nie zabrakło zaproszonych gości: Starosty P. Jana Golonki, Przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego P. Stanisława Kowalczyka, Inspektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej P. Iwony Burzyńskiej, Radnej Miasta Brzeg P. Renaty Biss, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej P. Barbary Sadkowskiej-Jakubów, P. Bożeny Wdowiszewskiej (Bank Spółdzielczy w Brzegu), w zastępstwie Dyrektor ZSS w Brzegu Pani Grażyny Piaskowskiej – P. Barbary Krukowskiej, a także Prezesów Stowarzyszeń – P. Ewy Krocz i P. Roberta Hejmana. Zaproszeni goście otrzymali także, własnoręcznie wykonane przez uczestników WTZ Brzeg „mądre sówki, czyli małe łapówki”.

Uroczystość otworzyli uczniowie ZSS w Brzegu, swoim wystąpieniem teatralnym pt. „Bajka o Psotnym Skrzaciku”. Piękna dekoracja oraz gra aktorska, wprawiła w zachwyt i zadumę. Nie jednemu zakręciła się łezka w oku. Nad oprawą czuwały Panie nauczycielki: Renata Minosora, Anna Lechowicz-Minosora, Aneta Nowak, … oraz cała wspaniała kadra ZSS w Brzegu; o czym wspominała w imieniu Dyrektor, Pani Barbara Krukowska. Nie mogło także zabraknąć najmłodszych aktorów z Przedszkola Integracyjnego nr 7 w Brzegu. Przedszkolaczki z grupy 3, pod czujnym okiem pań wychowawczyń i niani w pięknych strojach, zaprezentowały się z przedstawieniem „Czerwony Kapturek”. Obecni rodzice dzieci pękali z dumy, a reszta widowni nagrodziła dzieciaczki gromkimi brawami.
Pomiędzy występami widownia mogła poznać alternatywne brzmienie słów. Wyświetlane na sklepieniu nad sceną prezentacje dynamiczne, prezentowane przez Olę- jedną z uczennic ZSS w Brzegu oraz specjalistkę AAC (komunikacji alternatywnej i wspomagającej) Magdalenę Krocz.

WTZ Jędrzejów zaprezentował teatr pn. „W japońskim ogrodzie”. Następne występy dorosłych osób niepełnosprawnych miały charakter wokalno-taneczny. Sebastian Dec z WTZ Brzeg porwał wszystkich do tańca śpiewanymi przez siebie piosenkami. Mogliśmy też podziwiać układ choreograficzny w wykonaniu Małgosi, Grażynki, Sylwii i Janusza. Nad wszystkim czuwali terapeuci: Dawid Krzewiński, Agnieszka Krzewińska, Violeta Szreder-Hejman, Jerzy Andruszko i Justyna Wasiel.

Grupa wokalno-instrumentalna z WTZ Jędrzejów swoim niesamowitym występem w rytmach disco zakończyła część artystyczną Dnia Godności.
Ponadto w holu BCK można było podziwiać dorobek artystyczny dzieci, młodzieży oraz dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, zatrzymać się przy foto wystawie i posilić w bufeciku, którym opiekowały się mamy z BRSDN Troska. W tym miejscu bardzo dziękujemy naszym sponsorom: Piekarni-Ciastkarni K.G. Łubowscy ze Skorogoszczy oraz Kawiarni-Piekarni „Bombonierka” z Brzegu za wyśmienite wypieki, a przede wszystkim za okazywane zawsze wsparcie, gdy Was potrzebujemy.

Mamy nadzieję, że I Integracyjny Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie, był okazją do nawiązywania dalszej współpracy, wymiany doświadczeń, spędzenia czasu w swoim „wyjątkowym” gronie. Świadome długotrwałego procesu zmian społecznych postaw i mentalności ludzkiej, zapraszamy Was, drodzy czytelnicy, już dziś na II Dzień Godności, bo warto. A w tym roku było PIĘKNIE, kto był, ten wie…

Magdalena Krocz- nauczyciel w ZSS w Brzegu, członek zarządy BRSDN Troska
Magdalena Kłoda- kierownik WTZ w Brzegu przy BSCH na SM

Reklama