VI Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych

0

02.12.2017 r. w Kędzierzynie – Koźlu odbył się etap regionalny VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, na którym naszą szkołę i Brzeg reprezentowała drużyna „Anonki” w składzie: Damian Andruchowicz i Igor Toporowski – uczniowie klasy III B gimnazjum przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Brzegu.


Organizatorem Turnieju jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu (zgodnie z regulaminem i rysunkiem technicznym) modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Zgłoszony na Turniej wiatrak testowany był na profesjonalnym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach:

  • największa moc,
  • obroty przy obciążonym wale maszyny,
  • moment obrotowy przy zatrzymanym wale maszyny.

Suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach decydowała o miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. Wiatrak wykonany przez Damiana i Igora zdobył II miejsce w regionie w kategorii „gimnazjum”, co pozwoliło chłopcom zakwalifikować się do Finału VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, który odbędzie się 09.12.2017 r w Piasecznie. Chłopcy oprócz drugiego miejsca otrzymali nagrody rzeczowe, każdy z nich otrzymał szlifierkę kątową firmy DEXTER.

W Finale w Piasecznie w kategorii „gimnazjum” weźmie udział 25 drużyn, a my trzymamy kciuki za nasze „Anonki”.

Marzena Sławska