XXIV Bieg Olimpijski im. Z. Zielonki w Jędrzejowie [fotorelacja]

0

Dzisiaj (8.06) w pod grodkowskim Jędrzejowie odbył się kolejny Bieg Olimpijski im. Zdzisława Zielonki. Była to już XXIV edycja biegu, który cieszył dużą frekwencją. Bieg został zorganizowany przez Klub Olimpijczyka „Znicz”, który działa przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jędrzejowie od wielu lat i krzewi wśród uczniów ideę olimpizmu.


Podczas uroczystości swoje święto miała również szkoła, której patronem jest Bronisław Malinowski – Olimpijczyk, lekkoatleta, który zginął tragicznie w 1981 w Grudziądzu.

Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej przygotowanej przez uczniów z Jędrzejowa. Na boisku zgromadzili się uczniowie z Grodkowskich szkół ale również zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych szkól z Wawrzyszowa (Dolnośląskie), Dębie (Chrząstowice, pow. Opolski), Lewin Brzeski.

W tym roku szkoła zaprosiła trzech Olimpijczyków, którzy nie kryli radości z możliwości uczestnictwa w sportowej imprezie z tak dużą liczbą młodzieży. Wśród Olimpijczyków pojawili się:

  • Jan Cych: polski lekkoatleta, olimpijczyk. Specjalizował się w biegu na 3000 m z przeszkodami. Startował w tej konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968
  • Aleksandra Kaczyńska-Błoch: polska wioślarka, trenerka, olimpijka z Montrealu 1976 i Moskwy 1980. Siedmiokrotna mistrzyni Polski.
  • Wojciech Stanisław Bartnik: polski bokser i trener bokserski, brązowy medalista olimpijski w wadze półciężkiej.

Po zakończeniu części artystycznej odbyła się ceremonia zapalenia znicza olimpijskiego przez jednego z uczniów szkoły w Jędrzejowie. W momencie odpalenia znicza olimpijskiego w niebo uniosły się gołębie symbolizujące ideę pokoju i przyjaźni. Następnie wszyscy przenieśli się na linię startu.

Na starcie stanęło około 600 uczniów. Trasa biegu co roku jest niezmienna i liczy 2 kilometry, wszyscy młodzi biegacze ukończyli bieg z uśmiechem na twarzy. Po powrocie wszystkich na metę dla najlepszych czekały puchary, natomiast wszyscy uczestnicy mogli liczyć na pamiątkowy medal. Po dokonanej uroczystości wręczenia nagród rozpoczęła się loteria z nagrodami dla uczestników.

Należy również wspomnieć o patronie biegu Zdzisławie Zielonce – Grodkowianin, wielokrotny uczestnik – kibic Igrzysk Olimpijskich letnich i zimowych, nauczyciel, trener, krzepił idee Olimpijskie wśród wielu pokoleń grodkowskich szkół.