Uczniowie PSP nr 5 promują Fair Trade podczas Dnia Sportu

0

W dniu 1. czerwca w PSP nr 5 odbył się Dzień Sportu. Z tej okazji, oprócz konkurencji sportowych, zostały zapewnione liczne atrakcje. Jedną z nich było stoisko z produktami Fair Trade i mnóstwem pysznych potraw przygotowanych przez uczniów z wykorzystaniem tychże produktów. Sprawiedliwy Handel to przecież idea, którą promujemy w naszej szkole.


   Wszyscy w „Piątce” wiemy, że Fair Trade to partnerstwo, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym poprzez wspieranie drobnych producentów i wytwórców z krajów Globalnego Południa. Produkty Sprawiedliwego Handlu to m.in. kawa, herbata, kakao, ryż, owoce, orzechy, cukier trzcinowy i wiele innych produktów.
Nasi uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w zabawę polegającą na przygotowaniu potraw oraz przepisów w języku angielskim lub niemieckim. Warunkiem było wykorzystanie produktów oznaczonych certyfikatem Fairtrade.

Uczestnicy projektu mieli za zadanie uwiecznić swoje dzieła na zdjęciach oraz filmikach prezentujących  proces przygotowywania tych potraw. Inwencja twórcza młodzieży okazała się zaskakująca. Z przepisów naszych kreatywnych uczniów powstała książka kucharska z pysznymi przepisami w języku angielskim i niemieckim. Wiele radości i satysfakcji dało wszystkim uczestnikom gotowanie i przygotowanie filmów. Poprzez zabawę  mieli możliwość doskonalić wszystkie sprawności językowe, a zwłaszcza mówienie. Poprosiliśmy naszych uczniów, aby w dniu imprezy przynieśli wykonane przez siebie desery. Wszyscy mogliśmy ich skosztować na naszym stoisku. Były pyszne! Ciastka, babeczki czy galaretki znikały w ekspresowym tempie.

W przerwach między konkurencjami sportowymi uczestnicy festynu mieli również okazję napić się pysznej lemoniady oraz mrożonej herbaty Fairtrade, które były przygotowywane na miejscu przez naszych uczniów.

Okazało się, że produkty ze znakiem Fair Trade są nie tylko uczciwe, ale również smaczne, a Dzień Sportu, z ideą Sprawiedliwości Handlu w tle, minął bardzo przyjemnie!

Sandra Tobiasz