Myślisz, że zatrudniając na czarno, oszczędzasz?

0

Osoby pracujące nielegalnie nie tylko łamią przepisy, psują rynek i zawyżają statystyki bezrobocia, lecz także narażają się na to, że w przyszłości będą żyły w ubóstwie, bez prawa do choćby minimalnej emerytury. W jaki sposób zwalczać szarą strefę na rynku pracy? Najważniejsze jest uświadamianie zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, że zatrudnianie na czarno nie popłaca.


„Istotny odsetek klientów urzędów pracy to ludzie, którzy pracują, tylko nielegalnie. W przypadku osób kierowanych do nas, w celu przywrócenia ich do pracy, jest to ok. 40%” – mówi serwisowi infoWire.pl Anna Karaszewska, dyrektor generalna w firmie Ingeus Polska.

To duży problem, który rozwiązać nie jest łatwo. Doradcy zawodowi powinni na pewno uświadamiać oficjalnie bezrobotnym, z czym wiąże się praca na czarno. Niestety wielu ludziom wydaje się, że jest ona dla nich jedynym wyjściem. Tymczasem wcale nie musi tak być. „Osoby, które przekonują się do rezygnacji z zatrudnienia w szarej strefie, bardzo często udaje się przywrócić do legalnej pracy u tego samego pracodawcy” – zauważa ekspertka.

Drugą grupą, która musi zdać sobie sprawę, że zatrudnianie na czarno nie popłaca, stanowią pracodawcy. Nie mogą oni traktować swoich pracowników wyłącznie jako źródła oszczędności. „Taki stosunek do zatrudnionych obraca się przeciwko pracodawcom. Pracownicy ci nie szanują szefa, a ze swoim miejscem pracy nie są w stanie się związać i w końcu je porzucają” – stwierdza rozmówczyni.

źródło: www.infowire.pl
foto: www.freeimages.com