Były żniwa – czas na dożynki!

0

Powoli kończą się prace żniwne na polach. Rolnicy i mieszkańcy wsi obchodzić będą Święto Plonów. To okazja by podziękować za plony, a także za trud pracy włożony przez rolników. Dożynki Gminne odbędą się w najbliższy weekend, tj. 26-27.08.2017 w gminach Grodków, Skarbimierz i Olszanka. Sezon obchodów święta plonów zakończy się w Lubszy – 10.09.2017, gdzie odbędą się Dożynki Gminno-Powiatowe.


Gmina Grodków rozpocznie świętowanie już w sobotę (26.08) od imprez wpisanych w obchody „Muzycznego Pożegnania Lata”. Na scenie plenerowej przy Domu Kultury od godziny 17:00 trwać będą koncerty. Grodkowskiej publiczności kolejno zaprezentują się: zespół Loża Szyderców, zespół Misscore, zespół Zbrucz, a feta zwieńczona zostanie wspólną zabawą taneczną. Dzień później, tj. w niedzielę (27.08) przyjdzie czas na Gminne Dożynki, które rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą, która odbędzie się w kościele św. Michała Archanioła o godz. 11:30. Następnie uroczystym korowodem, uczestnicy Dożynek przejdą do Parku Domu Kultury. Tam po Ceremoniale Dożynkowym, przyjdzie pora na występy artystyczne. Widzom, popis swoich umiejętności dadzą kolejno: Orkiestra z Żelaznej, zespół Kokorycz, Jeszkotlanki, Kopiczanki i Westalki. Następnie wręczone zostaną statuetki „Zasłużony dla Gminy Grodków” oraz ogłoszone zostaną wyniki konkursów – w tym konkursu na dożynkową koronę. Następnie swoje koncerty zagrają: zespół Leśne Echo i zespół Zbrucz. Nie zabraknie także Biesiady Śląskiej z Wesołym Masorzem a gwiazdą wieczoru będzie Gosia Andrzejewicz. Więcej o dożynkach przeczytać można na stronie www.okir.pl.

Gmina Skarbimierz, swoje dożynki zorganizuje w tym roku w Łukowicach Brzeskich w sobotę 26. sierpnia. Świętowanie rozpocznie się od uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Łukowicach – o godz. 12:00. Na godz. 13:30 zaplanowano uroczyste otwarcie dożynek i rozpoczęcie konkursu na dożynkową koronę żniwną, którego wyniki poznamy około godz. 14:30. Na scenie, swoje koncerty zagrają takie formacje jak: Suskie Skowronki, Orkiestra z Domaniowa, Kapela Folklorystyczna Jana Sowy. Po koncercie kapeli, pokaz tanga argentyńskiego dadzą tancerze z Gminy Skarbimierz, po których popis swoich umiejętności zaprezentują zespoły GBP Skarbimierz. Na godz. 18:30 zaplanowano występ kabaretu Kałasznikof z Rybnika. Tuż po kabarecie z kolei, odbędzie się prawdziwa Gala Disco Polo, w ramach której wystąpią zespoły: Junior, Dizel i Focus. Zwieńczeniem Dożynek będzie dyskoteka z Radiem Park. Nie zabraknie także wielu atrakcji dodatkowych, o których więcej przeczytać można na stronie internetowej http://www.gbpskarbimierz.naszabiblioteka.com.

W niedzielę 27.08.2017 Święto Plonów obchodzone będzie także w Gminie Olszanka. Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się w Jankowicach Wielkich. Uroczystości rozpoczną się od Mszy Świętej w tamtejszym kościele. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz Korowodu Dożynkowego, a na godzinę 15:30 zaplanowano uroczyste otwarcie święta plonów. W programie nie zabraknie tradycyjnych dożynkowych konkursów oraz występów lokalnych artystów. Od godz. 16:00 do 19:00 trwać będą bowiem prezentacje artystyczne, a na scenie wystąpią: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jankowicach Wielkich, dzieci z zespołu tanecznego „Puls – Przylesie” oraz Aleksandra Szyszka ze swoim recitalem. Zwieńczeniem dnia będzie wspólna zabawa taneczna z zespołem „Karo”.

Dożynki to okazja do podziękowania rolnikom za trud pracy na roli, za plony i za to, że dzięki nim nie braknie nam chleba – stąd zawsze przy dożynkach przekazywany jest uroczysty bochen chleba. To bardzo ważne święto, dlatego co roku również i władze powiatowe realizują Powiatowe Święto Plonów. W tym roku gospodarzem powiatowych dożynek, które odbędą się 10. września, będzie Gmina Lubsza. Obchody powiatowego święta plonów połączone będą z gminnymi dożynkami w Lubszy. W programie nie zabraknie tradycyjnego korowodu dożynkowego i polowej mszy świętej. Zadbano także o część artystyczną. Na scenie zaprezentują się bowiem dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubszy oraz zespoły takie jak: Leśne Echo, Bożenki, Życzenie, Elektrogórale i Evita. Organizatorem Powiatowego Święta Plonów w Lubszy jest Starostwo Powiatowe w Brzegu i Gmina Lubsza.