III Kresowy Jarmark Mariacki

0

Trzecia edycja wrześniowego jarmarku odbędzie się w dniach 21-24.09.2017, tradycyjnie na Placu Polonii Amerykańskiej i części ulicy Długiej. W tym roku, oprócz tradycyjnych stoisk handlowych, szykuje się także kilka nowości, w tym: I Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych oraz wielki spektakl uliczny, pt. „Walka postu z karnawałem”.


Stoiska handlowe brzeskiego Kresowego Jarmarku Mariackiego czynne będą od czwartku (21.09) do niedzieli (24.09) w godz. 10:00-18:00. W ofercie handlowej znaleźć będzie można takie artykuły jak: oscypki, miody, wypieki, biżuterię artystyczną, rękodzieło, kierpce, kresowe przysmaki i wiele innych.

Punktem kulminacyjnym jarmarku będzie sobota i niedziela (23-24.09). Na sobotę (23.09) bowiem zaplanowano realizację I Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych. Celem przeglądu jest popularyzacja muzyki ludowej, biesiadnej, podwórkowej, a także m.in. propagowanie amatorskiej twórczości artystycznej i wymiana doświadczeń. Prezentacje festiwalowe rozpoczną się o godz. 14:00 na Placu Polonii Amerykańskiej, a o Grand Prix powalczy aż 11 kapel z całej Polski. Do konkursu zakwalifikowano takie zespoły jak: Kapela Spod Dębu (Piotrków Trybunalski), Kapela To i owo (Myszków), Kapela z naszego miasteczka (Czerwionki-Leszczyny), Kapela Śląskie Bajery (Ornontowice), Kapela Podwórkowa z Kopyta (Konin), Kapela Podwórkowa z Ulicy Hutniczej (Stronie Śląskie), Rzeszowska Kapela Folkloru Miejskiego Cianto (Rzeszów), Brzeska Kapela Podwórkowa Baniaki (Brzeg), Namysłowska Kapela Podwórkowa Bęc Wuja W Czoło (Namysłów), Kapela z Szaconkiem (Włocławek) oraz Kapela Old Bobrorze (Sławków). To zdecydowanie ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników tego typu muzyki. Warto zauważyć, że każdy z zespołów zaprezentuje w ramach konkursu blisko 30-minutowy minikoncert.

Oprócz Festiwalu, w sobotę także odbędą się warsztaty wyrobu i pieczenia piernika. Na niedzielę zaś zaplanowano wyjątkowe uliczne widowisko. Na zakończenie jarmarku, około godz. 19:00, na Placu Polonii Amerykańskiej wystąpią bowiem artyści wrocławskiego Teatru Formy z Wrocławia ze spektaklem, pt. „Walka postu z karnawałem”. Spektakl sięga odległych czasów, panowania księżnej Jadwigi (1186-1234 ) i księcia Henryka Brodatego. Jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego. Ukazana w nich Jadwiga (uznawana za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której, obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu. Spektakl „Walka postu z karnawałem” w reżyserii Józefa Markockiego grany był już wielokrotnie na festiwalach teatralnych i prezentowany na scenach plenerowych w kraju i za granicą, a przyjmowany zawsze entuzjastycznie przez publiczność.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wpisane w III Kresowy Jarmark Mariacki jest bezpłatny. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka. Więcej informacji na temat jarmarku, festiwalu i bieżącej działalności Brzeskiego Centrum Kultury znaleźć można na stronie www.bck-brzeg.pl oraz www.facebook.com/brzeskiecentrumkultury.