Kukiz`15 przeciwko opolskiej uchwale „antysmogowej”

0
fot. archiwum

Wczoraj (26.09), Sejmik Województwa Opolskiego przyjął uchwałę „antysmogową”, która wprowadza na terenie województwa opolskiego zakaz stosowania niektórych rodzajów paliw w instalacjach grzewczych.


Oznacza to, że od 1 listopada br. mieszkańcy nie będą mogli ogrzewać swoich domów m.in. z wykorzystaniem węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm jest większa niż 15% oraz drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

– Wprowadzenie tych zakazów w obecnej formie jest absurdalne, zastanawiam się, kto i w jaki sposób będzie mógł sprawdzić, czy wilgotność drewna w stanie roboczym nie przekroczy 20%. Uważam również, że gminy nie będą miały możliwości sprawdzić, czy wprowadzone zmiany będą respektowane. To będzie „prawo martwe” – mówi Paweł Grabowski z Kukiz’15.

Jak czytamy w uzasadnieniu podjętej uchwały, takie działanie ma na celu zapobieżenie negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko. Dodajmy, że Ministerstwo Rozwoju i Finansów już wcześniej wydało rozporządzenie dotyczące zakazu produkcji i montowania kotłów starej generacji.

– Ta uchwała bardzo mocno uderzy w najbiedniejszych mieszkańców województwa opolskiego, którzy już teraz ledwo wiążą koniec z końcem, a w momencie narażenia ich na dodatkowe koszty sytuacja może ich po prostu przerosnąć – dodaje poseł Paweł Grabowski.