Pożar szkoły w Michałowie i czołowe zderzenie dwóch pojazdów [zdjęcia]

0
fot. archiwum / Brzeg24.pl

Silne zadymienie w budynku, ewakuacja uczniów i nauczycieli, kilka osób poszkodowanych, w tym jeden strażak. Spokojnie – to tylko manewry strażaków w gminie Olszanka, jednak bardzo realistyczne.  Dziś (28.09) o godzinie 17:00 w Michałowie rozpoczęły się coroczne ćwiczenia strażaków wszystkich jednostek OSP funkcjonujących na terenie gminy Olszanka. Akcje ratowniczo-gaśnicze koordynowała Państwowa Straż Pożarna z Brzegu.


– Strażacy brali udział w dwóch pozorowanych zdarzeniach: ewakuacja szkoły w Michałowie, w której doszło do pożaru, a drugi epizod był związany z ratownictwem technicznym podczas zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych – mówi Jacek Nowakowski, oficer prasowy PSP w Brzegu.

Warto zaznaczyć, że gmina Olszanka jest jedyną gminą w powiecie brzeskim, w której manewry odbywają się cyklicznie. W działaniach udział biorą: OSP Michałów, OSP Jankowice Wielkie, OSP Czeska Wieś, OSP Przylesie i OSP Olszanka.

– Strażacy ćwiczą współdziałanie wielu jednostek. Takie manewry podnoszą jakość i efektywność ich pracy w sytuacjach realnego zagrożenia – tłumaczy kpt. Jacek Nowakowski.

– Od siedmiu lat w naszej gminie organizujemy takie ćwiczenia. Każdego roku manewry odbywają się na terenie innego sołectwa, a dziś wróciliśmy do Michałowa. Te działania bojowe pozwalają strażakom zapoznać się ze sprzętem, jaki na swoim wyposażeniu posiadają jednostki OSP. Warto podkreślić, że ćwiczenia są bardzo realistyczne, a mieszkańcy, którzy biorą w nich udział odnoszą wrażenie jakby to działo się naprawdę. Dzięki temu sami wiedzą, jak należy zachować się w pewnych sytuacjach zagrożenia – mówi Aneta Rabczewska, wójt Olszanki.

Dodajmy, że wszystkie jednostki OSP biorące udział w dzisiejszych manewrach otrzymały od włodarza gminy  strażackie doposażenie. Wśród sprzętu znalazły się węże, radiotelefon, narzędzia ratownicze, nosze oraz armatura wodna.