Uroczyste odsłonięcie ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Sanktuarium w Małujowicach

0

1. października 2017 r. w Sanktuarium Św. Jakuba w Małujowicach odbyła się doniosła uroczystość odsłonięcia, specjalnie napisanej dla Śląskiej Sykstyny w Małujowicach, ikony Matki Boskiej Częstochowskiej.


12. września br. ikona była uroczyście poświęcona w Częstochowie, w kapicy jasnogórskiej Madonny, przez ojców Paulinów. Odsłonięcia w Małujowicach dokonano w czasie uroczystej mszy, którą prowadził ojciec Paulin ks. Maksymilian Stępień. Duchowny w niezwykłych słowach mówił o Maryi, o tym w jaki sposób spogląda na wiernych, w jaki sposób tworzy wspólnotę wśród ludzi, którzy otwierają przed nią swe serca. Mówił też o szczególności każdej napisanej ikony i przytaczał słowa Świętego Jana Pawła II, że ikony są tym bardziej silnie oddziałujące na wiernych im są dłużej świadkami wydarzeń na danym terenie oraz swą siłę czerpią z modlitw wiernych.

Sanktuarium w Małujowicach dzięki nowej ikonie Matki Boskiej Częstochowskiej będzie jeszcze silniej oddziaływać na wszystkich odwiedzających je pielgrzymów i wiernych. Mszę świętą uświetniał muzycznie chór Cantate Domino ze Skarbimierza. Ks. kustosz Tomasz Sałowski, proboszcz parafii w Małujowicach, na zakończenie uroczystości podziękował wszystkim tym, którzy w różnorodny sposób przyczynili się do tego, że kopia ikony Matki Boskiej Częstochowskiej trafiła do Sanktuarium i będzie jeszcze bardziej wpływać na wszystkich, którzy będą przybywać do świątyni.

Andrzej Sowa