Burmistrz chce darować grunty pod drugi zakład karny. W Brzegu może powstać nowe więzienie

3
fot. archiwum / ZK w Brzegu

Jerzy Wrębiak przygotował projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Chodzi o dwie działki przy ul. Saperskiej, na której miałby powstać w mieście drugi zakład karny. Decyzję o wizji rozwoju miasta z wykorzystaniem terenów należących do Gminy Brzeg podejmie Rada Miejska, prawdopodobnie na jutrzejszej (20 października) sesji.


Projekt uchwały burmistrza Brzegu przewiduje przekazanie Skarbowi Państwa dwóch działek o łącznej ponad jednohektarowej powierzchni. Nieruchomość przy ul. Saperskiej ma zostać darowana na cele publiczne – pod budowę nowej jednostki penitencjarnej. Na wczorajszej (18.10) komisji Jerzy Wrębiak miał tłumaczyć radnym, że taka inwestycja jest szansą na rozwój miasta, chociażby ze względu na nowe miejsca pracy, czy podatki wpływające do budżetu miasta.

– Bierzemy pod uwagę lokalizację w Brzegu, ale dalsze czynności administracyjne są uzależnione od decyzji lokalnych władz. Na razie jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach. Budowa kilku nowoczesnych jednostek penitencjarnych w kraju wynika z koncepcji Ministerstwa Sprawiedliwości. Na razie są dwie pewne lokalizacje: Sanok (Podkarpacie) oraz wieś Dębe w gminie Żelazków (Wielkopolska) – mówi nam mjr Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Nieoficjalnie mówi się, że 1-hektarowa działka, którą zamierza przekazać burmistrz, to tylko mała część terenu, na którym mogłoby powstać nowoczesne więzienie z dużym zakładem pracy dla osadzonych. Wokół gruntów należących do Gminy Brzeg znajduje się 15-hektarowa nieruchomość należąca do zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Takiej informacji nie potwierdza jednak Grzegorz Brzuchowski z KOWR (dawna Agencja Nieruchomości Rolnych – przyp. redakcja). – Działka 144/1 w obrębie ewidencyjnym „Południe” należy do naszych zasobów, ale nie posiadam natomiast żadnych informacji, aby miał tam powstać zakład karny.