Pendolino zatrzymuje się w Brzegu. Podróż do stolicy trwa 3 godziny

1

Od niedzieli (10.12) pociąg klasy Intercity Premium zatrzymuje się w peronie brzeskiej stacji PKP. Dzięki temu mieszkańcy zyskali możliwość podróży szybkim składem do Jeleniej Góry, Wrocławia, Opola oraz Warszawy, a turyści odwiedzający Brzeg mogą zapomnieć o przesiadkach. Postój w zabytkowym mieście, jako pośredni przystanek dla Pendolino, to także promocja powiatu brzeskiego.


– Jest to historyczny dzień, bo po 26 latach przerwy najszybszy pociąg znów zatrzymuje się w Brzegu. Kiedyś były to tzw. ekspresy, dzisiaj mamy Pendolino. Wspólnie z panem wojewodą opolskim negocjowaliśmy ze spółką PKP Intercity przez siedem miesięcy, ale ostatecznie udało się nam przekonać zarząd przewoźnika. Jest to niewątpliwie sukces całego regionu, bo wspierali nas starostowie z Nysy i Namysłowa – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Maciej Stefański, starosta powiatu brzeskiego.

– Przedstawialiśmy na spotkaniach korzyści dla regionu i dla PKP, pan starosta spełnił wszystkie postawione warunki i od dzisiaj w Brzegu zatrzymuje się Pendolino. To była inicjatywa pana Macieja Stefańskiego, nie zabrakło chęci i skuteczności w działaniu. Takimi akcentami pokazujemy, że ten zrównoważony rozwój dotyczy całego kraju, nie tylko dużych aglomeracji, miast wojewódzkich, ale także miast powiatowych. Mam nadzieję, że to dopiero początek dobrych zmian w podróży dla społeczeństwa opolskiego – tłumaczył wojewoda opolski Adrian Czubak.

– Pierwszy raz jadę Pendolino. Jestem pod wrażeniem komfortu podróży, w wagonie panuje cisza, nie czuć żadnych uskoków. Podróż do Opola trwa zaledwie 20 minut, a do Warszawy nieco ponad 3 godziny – opowiada Waldemar Matkowski, mieszkaniec Brzegu i pasjonat kolejnictwa.

Porozumienie pomiędzy przewoźnikiem a starostą zawiera także promocję regionu. Pasażerowie szybkiego pociągu usłyszą m.in. komunikaty o zabytkach znajdujących się na terenie powiatu brzeskiego. Pendolino kursujący na trasie z Jeleniej Góry do Warszawy będzie odjeżdżał z Brzegu codziennie o godz. 7:17, z kolei w relacji powrotnej (Warszawa-Jelenia Góra) – odjedzie z brzeskiej stacji o godz. 19:13.