„Mieszkańcy mieszkańcom” – pomoc w odbudowie kamienicy po wybuchu butli z gazem w Grodkowie

0

W Grodkowie powstał Komitet Społeczny „Wsparcie”. Jego zadaniem jest udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w wybuchu gazu, jaki miał miejsce ponad rok temu w Grodkowie. Obecnie budynek jest remontowany, ale niestety na wszystko może nie wystarczyć pieniędzy.


Feralne wydarzenie miało miejsce 12 lutego. W spokojną niedzielę, gdy wszyscy szykowali się do rodzinnego obiadu wybuchła butla z gazem, która znajdowała się w jednym z mieszkań budynku.

W wyniku wybuchu ciężko ranne zostały dwie osoby. Resztę rodzin dotknęła tragedia, która poniekąd trwa do dzisiaj. Uszkodzone zostały ściany konstrukcyjne budynku, dach, ściany wewnętrzne oraz stropy. W wyniku decyzji Nadzoru Budowlanego wydany został zakaz wchodzenia do budynku oraz nakaz jego ogrodzenia i zabezpieczenia ścian, które w każdej chwili mogły runąć.

Pomysł na powstanie komitetu powstał w zeszłym roku, po nieszczęśliwym wydarzeniu, jakie dotknęło mieszkańców kamienicy. O ile pozyskane fundusze z ubezpieczenia oraz najbliższej rodziny i przyjaciół pozwoliły na ruszenie z pracami zewnętrznym, to na remont wewnątrz już ich zabrakło. Mieszkania nadają się do generalnego remontu, niestety na ten moment rodzin nie stać, aby przeprowadzić tego typu prace, a to spowalnia ich powrót do swoich mieszkań – wyjaśnia Paweł Birecki, koordynator Komitetu Społecznego „Wsparcie”

Aby rodziny mogły wrócić do swoich mieszkań, potrzebny jest gruntowny remont całego budynku zarówno na zewnątrz, jak również wewnątrz. Przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne i rodzin nie stać na kapitalny remont całego budynku.

Zbiórka publiczna została zarejestrowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pod nr 2018/531/KS. Pieniądze na rzecz potrzebujących rodzin będzie można przekazać do „puszek”. Już na dzisiejszy dzień wiadomo, że pojawią się one w wielu miejscach w Grodkowie. Zapraszamy w imieniu poszkodowanych rodzin do kontaktu z koordynatorem Komitetu Społecznego „Wsparcie” – Pawłem Bireckim pod numerem 604991036 lub z Tomaszem Zemanem.

Zbieramy pieniądze, materiały budowlane, wszystko, co będzie niezbędne do odnowienia wnętrza budynku. „Puszki”, do których można przekazać darowizny pojawią się w wielu miejscach. Z inicjatywą wyszedł również dyrektor OKiR w Grodkowie, proponując miejsce, które odwiedza wielu mieszkańców naszego miasta. Oczywiście zarejestrowana zbiórka podlega rozliczeniu w Ministerstwie Finansów – dodaje Birecki.