Kieszonkowcy i włamywacze nie świętują! Policjanci apelują o zachowanie ostrożności

0
fot. archiwum / Policja

Okres świąteczny to czas zakupów, wyjazdów czy rodzinnych spotkań. W gorączce wielkanocnych przygotowań nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Bądźmy czujni i ostrożni, czas przedświątecznych zakupów, to niestety czas żniw dla kieszonkowców. Z kolei planując rodzinny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują! By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad.


Bądźmy czujni i ostrożni – przedświąteczny czas to żniwa dla kieszonkowców!
1. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
3. Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
4. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
5. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
6. Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
7. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują!
1. Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
2. Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.
3. Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
4. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Zakupy w sieci
1. Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
2. Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
3. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu –  „https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
4. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
5. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!
1. Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
2. Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
3. Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
4. Parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.