Światowy Dzień Ludności. Żyjemy dłużej, później decydujemy się na małżeństwo i dzieci

0

Co roku, 11. lipca obchodzony jest Światowy Dzień Ludności, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku, kiedy liczba ludności świata osiągnęła 5 miliardów. Taki dzień jest okazją do debaty na temat różnorakich problemów ludzkości. To także dzień, w którym w wielu krajach prezentowane są ciekawe wyliczenia odnośnie struktury i liczby ludności. Takie zestawienie opracował także polski GUS, który obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.


Zgodnie z opracowaniem Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku było nas – Polaków – blisko 38,5 miliona, z czego 52% stanowiły kobiety, a 48% mężczyźni. Okazuje się także, że to w miastach kobiety stanowią zdecydowaną większość. W ośrodkach miejskich na 100 mężczyzn przypada aż 111 kobiet, podczas gdy na wsi 101.

Statystyczny mieszkaniec naszego kraju to… czterdziestolatek. Średni wiek Polaków to 40,2. Tu wyniki badań są jednak łaskawsze dla mężczyzn, bowiem statystyczny Polak jest młodszy od Polki o ok. 2 lata. Średni wiek mężczyzny to 38,9 lat, natomiast u kobiet wskaźnik ten wynosi 42,2 lata. Dodatkowo okazuje się także, że młodsi są mieszkańcy wsi od mieszkańców miast – o około 3 lata.

Ciekawie wyglądają także informacje dotyczące wieku nowożeńców i decyzji o urodzeniu pierwszego dziecka. Mężczyźni najczęściej żenią się mając 29 lat (2017 rok), tj. o ponad 5 lat więcej niż to było na początku lat 90-tych. Starsze są obecnie także panny młode, które mają średnio 27 lat, wobec 23 lat w 1990 roku. Liczba 13 znalazła swoje niezbyt szczęśliwe zastosowanie, bowiem obecnie związki małżeńskie w Polsce trwają średnio właśnie 13 lat.
Polki później zostają matkami niż w przeszłości. Kobiety decyzję o urodzeniu pierwszego dziecka – obecnie odkładają średnio do 28. roku życia, podczas gdy w 1990 roku zostawały matkami już w wieku 23 lat.

Jak mówią dane, wydłuża się także średnia długość życia Polaków. Urodzona w 2017 roku dziewczynka będzie żyła przeciętnie 81,8 lat, natomiast chłopiec około 74 lata. W porównaniu do początku lat 90-tych, to dłużej o 6,6 lat u kobiet i 7,8 lat u mężczyzn.