Dożynki Gminy Olszanka w Obórkach [fotorelacja]

0

W niedzielę (26.08), na boisku sportowym w Obórkach odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości Gminy Olszanka. Dożynki rozpoczęły się zbiórką korowodu, po którym odprawiona została uroczysta Msza św. Po oficjalnym otwarciu Święta Plonów przyszedł czas na występy artystyczne. Swoje umiejętności przedstawiły m.in. zespoły taneczne z Jankowic Wielkich i Przylesia.


– Dożynki gminy Olszanka to wyjątkowy dzień, wyjątkowy czas, bowiem podczas trwania uroczystości mamy możliwość podziękować rolnikom za ich ciężką pracę. Szczególnie w tym roku jest to widoczne, zważając na warunki atmosferyczne. Może nadejść huragan, bądź długotrwała susza i wszystkie plony można stracić. Dlatego tak ważna jest determinacja rolników i ta nadzieja, że chleba nigdy nie zabraknie na naszym stole. My, jako mieszkańcy, jesteśmy zobowiązani im za to podziękować – mówi wójt gminy Olszanka Aneta Rabczewska.

W ten sierpniowy dzień, boisko sportowe w Obórkach rozbrzmiało radosną muzyką i dobrą zabawą. Aby zaplanowana uroczystość odbyła się według planu, potrzebne są długie przygotowania.

– To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla rolników, ale dla każdego, kogo ręce pracują na nasz chleb. Jeśli chodzi o czas przygotowań – pięć, czy dziesięć dni to za mało. Prócz pracy pełną parą w dzień, to są także nieprzespane noce. Mamy nadzieję, że w naszych sołectwach będziemy mogli gościć wystawców i uczestników lokalnych wydarzeń jak najczęściej. Tegoroczne Dożynki Gminy Olszanka w Obórkach są dużym prestiżem dla sołectwa, że mieszczą się właśnie u nas w Obórkach. Uczestnicy mogą korzystać ze stoisk lokalnych dostawców. Jest także pani krawcowa – opowiada Starościna Dożynek Violetta Kozicka-Kruk.

– Dla każdego uczestnika gminnych dożynek mamy poczęstunek, który też składa się z lokalnych wyrobów. W części artystycznej programu przewidziano natomiast występy młodzieży z sołectwa – dodawała sołtys Obórek Anna Szyszka.

W dalszej części programu popis dała wokalistka Aleksandra Szyszka w utworach m.in. „Tyle słońca w całym mieście”, czy „Staruszek świat” Anny Jantar. Zatańczono również popularną tzw. belgijkę.

Anna Wendlińska