Brzescy lekarze wydają mniej elektronicznych zwolnień niż lekarze w województwie

0
ZUS w Brzegu

Obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich był niejednokrotnie przesuwany. Ostatnią datą graniczną miał być 1 lipca, jednak ministerstwo odpowiedzialne za wdrożenie projektu „e-ZLA” nowy termin wyznaczyło na 1 grudnia. Jak z zaświadczeniami lekarskimi wystawianymi online radzą sobie lekarze w Brzegu?


Całkiem nieźle, ale robią to rzadziej niż ich koledzy w regionie. Do średniej wojewódzkiej i krajowej jeszcze im trochę brakuje.

– W lipcu, w województwie opolskim lekarze wystawili prawie 40 tysięcy zwolnień lekarskich, z tego ponad 14 tysięcy to zaświadczenia wygenerowane elektronicznie. Tych wydanych przez internet było nieco ponad 35 procent. Lekarze praktykujący w Brzegu
i okolicy uzyskali nieco niższy wynik, bo wystawione przez nich zaświadczenia chorobowe
w formie elektronicznej to 31,9 procent z wszystkich. W zestawieniu miast powiatowych województwa to szósty rezultat – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na przykład w lipcu, do inspektoratu ZUS w Brzegu wpłynęły w sumie 4082 zaświadczenia
o czasowej niezdolności do pracy. Dokładnie 1302 z nich, to „e-ZLA” dostarczone przez internet.

Warto zaznaczyć, że już w styczniu bieżącego roku opolski ZUS zaproponował 30 placówkom medycznym z Brzegu i powiatu brzeskiego umowę o współpracy w zakresie zastąpienia zaświadczeń lekarskich w formie papierowej zwolnieniami w wersji elektronicznej. Wielu uprawnionych lekarzy skorzystało ze szkolenia ekspertów, ale jeszcze 17 praktykujących lekarzy przyjmujących pacjentów na terenie powiatu brzeskiego nie ma założonego konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, która jest darmowym i najłatwiejszym w obsłudze systemem do wystawiania zwolnień lekarskich przez internet.