Projekt Społeczna Pszczela Pasieka w Brzegu

0
fot. Fundacja Smoczy Web
Reklama

W czasie, gdy wszyscy mówią o ekologii i konieczności działań, Fundacja Smoczy Web swoje działania już rozpoczęła. Wolontariusze chcą uruchomić w Brzegu społeczną pszczelą pasiekę. Projekt ma na celu propagowanie pszczelarstwa i poprzez to odbudowę kurczącej się liczby rodzin pszczelich w Polsce.


– Ludzie boją się pszczół, bo ich nie znają, a jak poznają to zazwyczaj potem kochają. W szczególności zapraszamy panie, gdyż coraz więcej kobiet łapie pszczelego bakcyla i tutaj jest okazja – zachęca Roman Sachaj.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Prezes Fundacji zapowiada organizowanie warsztatów pszczelarskich (pełen cykl życia pasieki) – pierwsze już teraz (przygotowanie do zimowli), a następne wraz z wiosną, latem i ostatnie jesienią przyszłego roku.

– Nadzór nad projektem prowadzi Krzysztof, doświadczony pszczelarz zrzeszony w Polskim Związku Pszczelarskim, mający własną Pasiekę w Dolinie Śmieszki (https://www.facebook.com/pasiekalubsza/). W przyszłości możliwa będzie pomoc w założeniu własnej pasieki dla tych, którzy będą chcieli to zrobić, lub dalsza pomoc w prowadzeniu pasieki społecznej. Co do opłat, nie ma żadnych, konieczna jest jednak chęć do pracy przy pszczołach i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań (alergia na użądlenie), młodzież od lat 15 za zgodą rodziców. W zamian wolontariusze otrzymają miód z uli przy których będą pracować. Na początek będą tylko trzy ule z rodzinami i dwa ule zapasowe. Mamy tylko 10 miejsc dla chętnych, więc kto pierwszy ten lepszy. Informacje i zapisy pod nr telefonu naszej fundacji 507 987 583 – mówi Roman Sachaj.

Drugi pszczeli projekt jest dedykowany dla przedszkoli i szkół z Brzegu oraz powiatu brzeskiego. Są to pszczele ogródki kwiatowe tzw. karmniki pszczół. Chętne palcówki otrzymają drewniane skrzynki, ziemię i nasiona kwiatów miododajnych.  Do zadań dzieci i ich opiekunów będzie należało założenie ogrodu i dbanie o niego przez cały przyszły sezon – od wiosny do jesieni.

– Będą spotkania z pszczelarzami, obserwacja pszczół i zajadanie miodku. Celem projektu jest zapoznanie dzieci z tymi fantastycznymi pracusiami, wyeliminowanie strachu wobec pszczół, poznanie ich zwyczajów i przysmaków. Zapraszamy do współpracy stolarnie i stolarzy, którzy będą chcieli podarować skrzynki na kwiaty (dopuszczamy umieszczenia loga, bądź nazwy stolarni na skrzynkach). W przypadku dużego zainteresowania możliwe jest wyjście z projektem poza powiat brzeski – podsumowuje Prezes Zarządu Fundacji Smoczy Web.

Więcej informacji  można znaleźć na  stronie https://www.facebook.com/smoczyweb 

Reklama